TATLI SU
Giriş Tarihi : 14-10-2019 17:00   Güncelleme : 16-10-2019 14:22

Abdullah Pektaş Albino Alabalık Av Raporu

Sezonu dev abanticuslar ile açıp Doğu Anadolu'nun güzel Kafkas alabalıklarıyla devam ederek ve sonunda Albino gökkuşağı ile kapamak... Gerçekten sürpriz bir yıl oldu diyebilirim. Bakalım seneye neler yaşarız, nasip kısmet diyelim.

Abdullah Pektaş Albino Alabalık Av Raporu

 

23.09.2019 tarihinde yavaş yavaş sezon kapanışı videoları gelirken, bende dayanayıp soluğu gökkuşağı ve kırmızı benekli alabalıkların bir arada olduğu derede aldım.

Tabiki kimse bilemezdi, bugün Albino gökkuşağı Alabalığı ile tanışıp sezonu öyle kapatacağımı... Bu sene değişik bir av sezonu olmuştu benim için. Sezonu dev abanticuslar ile açıp Doğu Anadolu'nun güzel Kafkas alabalıklarıyla devam ederek ve sonunda Albino gökkuşağı ile kapamak... Gerçekten sürpriz bir yıl oldu diyebilirim. Bakalım seneye neler yaşarız, nasip kısmet diyelim.

Oltamı hazırlayıp mepps kutumdan bir kaşık seçerek başladım dereyi dövmeye. Bugün daha öncekilerden farklı olarak, derede tersden avlanacaktım.  Çok sevmediğim bir yöntem olsa da bu işe gönül veren arkadaşlar için belki de görüntüler belirleyici olacaktır. Yukarıdan aşağı avlanma şeklinde gölgeniz suya düşeceğinden balıklar sizi daha kolay farkedecektir. Bu bilgiler ve görseller umarım faydalı olur. Böyle bir noktaya geldiğimde balık beni gördüğü için defalarca atış yaptığım halde mepps döner kaşığımı takip eden kırmızı benekliyi kandırmayı başaramadım. Pes eden ben kazanan o oldu... Biraz daha ilerledikten sonra gölgem suya düştüğü halde tahmin ettiğim bir noktadan gökkuşağı alabalığı kandırdım. Çünkü gökkuşağı alabalıkları doğal kırmızı benekli alabalıklar kadar ürkek değildirler. Zaman zaman mepps değiştiriyor arada sahte maket balıklar da deniyordum. Fakat vuruş alamadığım için yine mepps döner kaşık taktığım bir sırada oltama beyaz bir balık saldırdı. Daha önce adını duyduğum görselini gördüğüm albino gökkuşağı tabiki de çok fazla bilgimin olmadığı bir tür oldukça heyecan verici bir balık olduğunu söyleyebilirim. Birkaç fotoğrafını çektikten sonra belki başkalarıda yakalayıp benim gibi mutlu olur düşüncesiyle tekrar yaşam alanına geri gönderdim. İstilacı türlerden olduğu için belki de doğru yapmadım fakat o anda içimden geçeni yaptım. Umarım bu konuda tepkiler olmaz.

Derede ava devam ederken, güzel durgun bir yer gözüme çarptı. Birkaç atıştan sonra güzel porsiyonluk bir gökkuşağı kandırdım. Fakat dışarı atayım derken sığ suya düşürüp kaçırdım ancak aksiyonu yetti diyebilirim. Gökkuşakları yakalandıktan sonra çok fazla hırçınlaştıkları için hızlıca dışarı atma duygusu sonucu ortada... 

Aynı yerde beni farkeden bir kırmızı benekli ve görüntüleriyle sonlanan bir sezon kapanışı yaşadım.

Daha güzellerini yaşamanız dileğiyle gelecek sezonda görüşmek üzere .

Heyecan doğada...

Abdullah PEKTAŞ

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt