TATLI SU
Giriş Tarihi : 04-12-2019 15:05   Güncelleme : 04-12-2019 15:19

Göllerin kiralanması hakkında TBMM'de soru önergesi

TBMM Ankara Milletvekili Sayın Dr.Murat EMİR tarafından Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması için 4 Kasım 2019 tarihinde TBMM nezdinde soru önerisi hazırlandı.

Göllerin kiralanması hakkında TBMM'de soru önergesi

 

Geçtiğimiz haftalarda  ASOF - Amatör ve Sportif Olta Balıkçığı Federasyonu tarafından gösterilen olağanüstü çabalar sonucunda Bolu Seben Gölü’nün kiraya verilmemesi için yürütülen çalışmalar sonucunda TBMM Ankara Milletvekili Sayın Dr.Murat EMİR tarafından Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanması için 4 Kasım 2019 tarihinde TBMM nezdinde soru önerisi hazırlandı.

Bu soru önerisi Seben Taşlıkaya Gölü özelinde, genel olarak ülkemizdeki tüm Tatlısularımızı kapsamakla birlikte, bu alandaki sorunlara da çözüm zemini hazırlaması ve emsal teşkil etmesi bakımından oldukça önemlidir.

Başta TBMM Ankara Milletvekili Sayın Dr.Murat EMİR olmak üzere, etkin çabalarından dolayı ASOF - Amatör ve Sportif Olta Balıkçığı Federasyonu Yönetimi’ne, destek verenlere ve katkı sağlayan herkese Sn.M.Serkan İNANÇ nezdinde teşekkür ediyoruz.

Olta Haber; birşeylerin yanlış olduğu durumlarda, şikayet edenlerin veya çözümü birilerine havale edenlerin değil, doğrusunu icra etmek için bir araya gelen, çözüm üreten, emek veren ve gayret gösterenlerin çabalarına katkı sağlamak için daima hazır olacaktır.

Bolu Seben Taşlıkaya Gölü kiraya verilmesin..

Haberi için Tıklayınız...

 

"Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki göl ve barajlar ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlamak maksadıyla su ürünleri istihsali için ağ, ığrıp, sepet ve benzeri materyaller kullanılarak balık yakalamak üzere ticari balıkçılığa, göletler ise balık üretimi yapmak ve balık çeşitliliğini artırmak maksadıyla yetiştiriciliğe açılarak çok cüzi miktarlar ile beş yıllığına kişilere, kooperatiflere ya da ticari işletmelere kiraya verilmektedir…

Bunlarla birlikte otokontrolü sağlayacak en büyük güç olan sportif ve amatör olta balıkçıları o bölgelere alınmayarak aktiviteleri engellenmektedir. "


Bu Bağlamda;
1- Türkiye’de Bakanlığınıza bağlı kaç tane Göl, Gölet ve Baraj; kişi, kooperatif ve ticari işletmelere kiraya verilmiştir. Yıllık kira miktarı 5.000TL ve altında olan kaç adet göl, gölet ve baraj bulunmaktadır?

2- Kiraya verilen sahalardaki denetimler hangi sıklıkla yapılmaktadır. Bu alanlarda sportif balıkçılara olta atmanın yasak olmasından kaynaklı kesilen cezalar haricinde diğer yasadışı faaliyetlere de cezai işlem uygulanmakta mıdır?


3- Kiralamalar ile ilgili tahsil edilmesi gereken miktarlar tahsil edilebilmekte midir?


4- Kiralanan sahalarda olta balıkçılığı faaliyeti için alanlar ayrılması ve gün sınırlaması olmadan bu alanlarda amatör balıkçılık için bir çalışmanız var mıdır?

 

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-21283s.pdf

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt