SEKTÖR - STK
Giriş Tarihi : 08-06-2019 00:11   Güncelleme : 10-06-2019 14:07

Geleceğimiz için: Balık Bitmesin

Balık Bitmesin Projesi sürdürülebilir balıkçılık için öncelikle toplumsal bilinç ve balık konusunda hassasiyet oluşturmayı hedeflemektedir.

Geleceğimiz için: Balık Bitmesin

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili, marmara denizi gibi büyük bir iç denize ve tatlı su kaynaklarına sahip olmasına rağmen, yeterli düzeyde balık çeşitliliğine ve bolluğuna sahip değildir. 

Gerek bilinçsiz ve aşırı avlanma, gerekse de atıklar ve kirlilik nedeniyle başta Marmara Denizi olmak üzere tüm denizlerimizde ve tatlı sularımızdaki balık çeşitliliği azalmakla birlikte, günden güne balıklar da bitmektedir. Bu konu her ne kadar ekolojik, çevresel bir sorun gibi görünse de meselenin ekonomik, sosyal, stratejik dinamikleri bir an evvel ciddi tedbirlerin alınmasını zaruri kılmaktadır. 

Özellikle Marmara Denizi'ndeki balık azalmaları ve Akdeniz'deki Balon ve Aslan balığının olumsuz etkileri sebebiyle denizlerimizdeki balık türleri ve sayısındaki azalmalar, bugün ve gelecek adına çok ciddi endişe verici düzeydedir. Eğer tedbir alınmazsa, yarın bu balıkları da göremeyeceğiz.

Ekolojik faktörünün yanı sıra sağlık yönünden sunduğu faydalar da, balığın ekonomik değeri ile birlikte önemini artırmaktadır. Bugün birçok ulus, geçimini balıktan sağlamakla birlikte, Balık hemen her yönüyle vazgeçilmez ve etkin dinamiklere sahiptir. Peki, üç tarafı denizlerle çevrili, marmara denizi gibi büyük bir iç denize ve tatlı su kaynaklarına sahip olmasına rağmen yekün balık üretimi ve bireysel balık tüketiminde potansiyele göre neden çok gerilerdeyiz? Bu sorunun onlarca cevabı olabilir ancak asıl cevap hepimizin içinde gizli...

Balık Bitmesin Projesi, başta amatör balıkçılar, balıkçılık mesleğini icra edenler, su ürünleri sektörü çalışanları olmak üzere, deniz ve balıkçılık ile iştigal eden bireylerin bilinçlendirilmesi yoluyla, toplumun bütün katmanlarına yayılarak karar alıcı mekanizmaların daha aktif işlemesini hedeflemektedir. 

Balık Bitmesin Projesi, balığın da canlı bir varlık olarak algılanmasını, her canlı gibi balığın da üremeye ve yaşamaya hakkı olduğunu, yumurta bırakma döneminden önce balığın avlanmaması gerektiğini, limit altında yapılan balık avlarının meşru olmadığını, limit altı avlanmaların katliamdan farksız olduğunu, çok sayıda balık avlamanın ego tatmininden başka birşey olmadığını, ego tatmini yapanların karakter ve kişilik yoksunu olduğunu, amatör balıkçılığın herşeyden önce çevreye, doğaya ve tüm canlılara saygı duymayı gerektiren bir kültür olduğunu, anlatmaya çalışmaktadır. 

Balık Bitmesin projesi, başta denizlerimiz ve tatlı sularımızda, her ne sebeple olursa olsun faydalı canlıların yaşamasına engel olan hiç bir anlayış ve yöntemi kabul etmemekle birlikte, zararlı unsurların engellenmesine de destek olmaktadır.

Sözkonusu hedefler çerçevesinde, bilinçli avlanma, sürdürülebilir balıkçılık, çevreye ve doğaya karşı sorumlulukların göz önüne alınarak farkındalık yaratmakla birlikte bu kültürün gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak esas alınmıştır.

Balık Bitmesin Projesi kapsamında, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, yerel idareler ve kamu kuruluşları ile birlikte çeşitli belgeseller hazırlanacak, bilimsel makaleler üretilecek, çeşitli etkinlikler ile birlikte, proje hedefleri amacıyla sonuç alıcı önemli faaliyetler yürütülecektir. 

Bununla birlikte, Balık Bitmesin projesi başta balıkçılar olmak üzere toplumun her kesiminden destekçileriyle hızla büyümektedir. Şu anda sosyal medyada aktif olan, çalışmaları ve hazırlıkları devam eden Balık Bitmesin Projesi 1 Ağustos 2019 tarihinde kamuoyuna lanse edilecektir. 

Balık Bitmesin Projesi, Oltahaber.com internet sitesinin kuruluş amaçlarının başında yer almaktadır.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt