SEKTÖR - STK
Giriş Tarihi : 01-06-2019 06:47   Güncelleme : 09-06-2019 06:56

Amansız bir balık gönüllüsü : Mustafa Sarı

O bir balık gönüllüsü... Balık Bitmesin diyen kahraman bir doğa neferi...

Amansız bir balık gönüllüsü : Mustafa Sarı

Prof.Dr.Mustafa Sarı; Van Gölü, İnci Kefali (Van balığı) denildiğinde akla ilk gelen isim. Mustafa Hoca, ilham veren etkili mücadelesine Van’da genç bir asistan akademisyen olarak görev yaptığı sırada başlamış. Karşılaştığı bütün zorluklara ve önemli engellere rağmen 30 yıl mücadele eden Mustafa Sarı, hem yerel halk ile hem de devlet mercileri ile mücadele ederek İnci Kefali’nin bilinçsiz avlanmadan dolayı yok olmasını engellemiştir. Onun, İnci Kefali’nin korunması, üremesi ve büyümesi için verdiği mücadele bugün hepimize örnek olacak niteliktedir. Öyle ki yöre halkı bu mücadeleler sırasında kendisini “Balıkçı Mustafa Hoca” ismiyle anmaya başlamışlar.

Mustafa Sarı, Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali’nin yok olmak üzere olduğunu görmüş ve derhal yetkili makamlara durumu ileterek müdahale edilmesini istemiş. Ancak hiçbiri kendisine beklediği desteği vermek şöyle dursun, terör faaliyetlerinin yoğun olduğu bir dönemde balıkların hayatını kurtarmak için çaba vermesi sebebiyle kendisini eleştirmektedirler. Bunun böyle olamayacağını anlayan Mustafa Hoca, ilk iş olarak köylüleri eğiterek balığın daha verimli üreyerek boyunun da uzaması ile birlikte ekonomik değer kazanarak, bölge halkının kalkınmasını sağladı. Bunu gören yöre halkı, Mustafa Sarı Hoca'nın yol göstermesi ve telkinleri ile bilinçlenmiş ve kolektif olarak İnci Kefali balığı için çalışmalar yaparak, bilinçsiz avlanmayı terk etmişlerdir.

Mustafa Hocamızın hikayesi elbette ki bu kadar basit ve kısa değil ancak o abideleşen mücadelesini kitap haline getirerek bizlere ve gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Kitabın adı : Vazgeçme - İnci Kefali Peşinde Bir Değişim Yolculuğu

Kitapta, inci kefalinin birçoğumuzun bilmediği gerçek öyküsü saklı. Okuduğumuzda inci kefalinin hayret verici öyküsünü bulacağımız kitap bizleri kimi zaman gülümsetirken kimi zamanda hayretler içerisinde bırakan olayları içermektedir. Kitap yalnızca inci kefalinin öyküsünü anlatmanın çok ötesinde bir kitap olup bir değişimin öyküsünü içermektedir. Mustafa Sarı ayrıca çocuklar için de özel bir kitap hazırlamıştır.

Satın almak için TIKLAYINIZ

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt