RÖPORTAJLAR
Giriş Tarihi : 12-06-2019 09:35   Güncelleme : 18-06-2019 07:03

"Savaş DURSUN : Balıkçılık tutkunun da ötesinde" (1.Bölüm)

Ülkemizin önde gelen balıkçılarından olan Savaş DURSUN ile Jigging ve ürettiği ürünler üzerine keyifli bir sohbet yaptık. İşte röportajın ilk bölümü...

OltaHaber Savaş Dursun Haberi için tıklayınız...

OltaHaber: Balıkçılık spor mudur yoksa hobi midir? Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Savaş Dursun : Bana göre Balıkçılık ne spordur ne de hobidir. Balıkçılık bana göre bir tutku ve yaşam tarzıdır. Tutku, hobiden çok daha ötede ve üst seviyede iken, yaşam tarzı tutkunun da üzerindedir. Ben balıkçılığı, kesinlikle bir yaşam tarzı olarak tanımlıyorum. Çünkü bir kere balıkçılığa başladığınızda o sizin yaşam tarzınız haline dönüşür ve bütün zamanınızı, hatta eş ve iş seçiminizi dahi balık tutkusuna göre planlar ve şekillendirirsiniz.

OltaHaber: Ülkemiz sularının yapısını Jigging disiplini açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Savaş Dursun : Ülkemiz Jigging için kesinlikle uygun dinamiklere sahiptir. Ben ülkemizde Jigging disiplinlerinin bütün alanlarında etkin ve verimli avcılık yapılabileceğine inanıyorum. Micro Jiggiing, Light Shore Jiging, Light Jigging, Slow Jigging,Vertical Jigging ve Heavy Jigging tüm sıkletlerinde avcılığı yapılabilir. Buna Karadeniz ve iç sularımız da dahildir. Mesela iç sularımızda jigging yöntemi ile çok güzel pearch tatlı su levreği, levkit balığı, kasna balığı olmak üzere micro jigging yöntemi ile her türlü tatlı avcı su balığını avlamak mümkün. Karadeniz’de lüfer, zargana, levrek, palamut, torik vs. gibi balıklar hatta ultra light jigging, micro jigging yöntemi ile istavritinden eşkinasına, isparisinden her türlü avcı balığına kadar avlamak mümkündür.

Jigging dediğimizde aklımıza sadece tekneden ağır sıklet takımlarla yapılan avcılık şekli gelmemeli. 1 gramdan tutun 500 grama kadar çok çeşitli jiglerle çeşitli sıkletlerde jigging avcılığı yapılabilir.

OltaHaber: Peki bu Jigging alanındaki sözkonusu potansiyel, balıkçılık turizmi için fırsat olabilir mi?

Savaş Dursun : Evet, Jigging Ege ve Akdeniz için Turizm fırsatı olabilir ancak maalesef ülkemizde bu işler profesyonel olarak yapılmıyor. Tekne kaptanları malzemeye gereken önemi vermiyor. Ahşap ve oldukça yavaş teknelerle, kalitesiz malzemelerle, çok ayıda kişiyi tekneye çıkararak bu işi yapmaya çalışıyorlar. Bu ise istenen sonuçların alınamamasına ve kalitenin düşmesine sebep olmaktadır. Ancak ABD’de bu şekilde değil. Daha profesyonel ve daha kaliteli yol ve yöntemlerle bu işleri icra ediyorlar. ABD’de çok sayıda Fishing Charter teknesi var, az sayıda kişiye maksimum verim sunarak, adrenalin dolu, bol maceralı ve keyifli avcılığı yaptırmak için bol malzeme ile bu teknelerde daha butik ama kaliteli hizmet verilmektedir. Bizim sularımızda ise bunu yapan avcı sayısı yok denecek kadar az ama özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları ve Turizm merkezli kıyılarımız için çok büyük bir potansiyelimiz olduğunu söyleyebilirim.Tam profesyonel bir şekilde, doğru ekipmanlarla, doğru tekniklerle avlanıldığında çok ciddi kazanç kaynağı da olabilir.

OltaHaber : Yurtdışı global projeleriniz var mı? Yurtdışına açılmayı düşünüyor musunuz?

Savaş Dursun : Tabiki var, hatta şu anda da içinde aktif olarak yer alıyorum. Ürün tasarımcısı olduğum Savage Gear markasıyla biz bunu yıllardır yapıyoruz. Yıllardır uluslararası ürün kataloglarına Türk Bayrağı ile girdim ve bir çok ürünün sayfasında tam boy fotoğrafım ve girişte danışmanlar bölümünde Türk Bayrağı ile birlikte fotoğraflarım yer almaktadır, sanırım 5 senedir bu böyle devam etmektedir. Savage Gear markası daha çok tatlı su markası olarak biliniyor iken, bu alanda ülkemizde ilk kez yürüttüğümüz başarılı çalışmalar ile Savage Gear artık deniz markası olarak biliniyor.

Her sene EFTTEX ve ICAST fuarlarında ödüller kazanan yeni ürünler tasarlıyoruz. Mesela kalamar silikonları, Savage Gear Swim Squid gibi. Bu benim fikrimdi, ilk defa bununla çıktık. Bu sene Marmara ve Karadeniz’deki uzun oltacılara özel silikonlar, çok mukavemetli, lüferin dişleri ile zarar veremeyeceği özel sırtı yemleri ve zargana imitasyonları yaptık. Keza, vibrasyon yemler, micro jigler ve birçok tuzlu suya yönelik yem tasarımlarımız oldu. Bunlar artarak devam edecek. Bunun dışında uluslararası sayfalarda sürekli fotoğraflarım, av makalelerim yayınlanıyor. Daha önce Yunan dergisine kapak oldum. LRF ile alakalı bir röportaj yaptılar benimle. Keza, Hırvat dergisinde sayfalarca yazım yayınlandı. İnşallah, ilerleyen dönemlerde uluslararası alanda daha önemli projelerde yer alacağım.

 

Birinci Bölümün Sonu...

2. Bölüm    Savaş DURSUN : "Balıkçılıkta Avrupa'dan ilerideyiz"

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt