RÖPORTAJLAR
Giriş Tarihi : 22-06-2019 06:27   Güncelleme : 22-06-2019 13:06

Savaş DURSUN : "Balıklar hakkında herşeyi bilmeliyiz" (3.Bölüm)

Savaş Dursun ile yaptığımız röportaj oldukça keyifli ve bir o kadar da yol göstericiydi. Bugün bu röportajın üçüncü ve son bölümünü yayınlıyoruz. İlerleyen günlerde kendisi ile röportaj serilerimiz teknik konularda da devam edecektir. Savaş Dursun'a kısıtlı zaman içinde bizlere vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.

Savaş DURSUN :

Savaş DURSUN Röportajı 1. Bölümü için TIKLAYINIZ

Savaş Dursun Röportajı 2. Bölümü için TIKLAYINIZ

 

OltaHaber : Balıkçılıkta başarılı olmanın temel öncelikleri nedir?

Savaş DURSUN: Olta balıkçılığında başarılı olmak için öncelikle balıkları çok iyi tanıyor olmamız lazım. Türler hakkında kafamızda hiç bir soru işareti olmaması lazım. Balıkları sadece kendi bölgemizdeki yöresel isimleri ile değil, Türkiye'nin dört bir yanında kullanılan isimleriyle, literatürde geçen isimleriyle ve bilimsel isimleriyle bilmek, onların yaşam habitatlarını, büyüme evrelerini, ömür döngülerini, cinsel olgunluğa ulaşma ve yumurta bırakma dönemlerini, yaşa göre boyca büyüme hızları gibi çok detaylı bilgilerin öğrenilmesi gerekir. Çünkü hedefinizdeki türü iyi tanımazsanız onun avcılığında başarılı olamazsınız. Bence insanların öncelikle tutmayı arzuladıkları balığı yada kendi bölgelerinde yaşayan balıkları çok iyi araştırması, çok iyi bilmesi ve ona göre avcılık stratejileri uygulaması çok önemli. Hedef balığı tanıdıktan sonra da bütün amatör balıkçıların, balıkçılık disiplinlerini ve sıkletlerini çok iyi bilmesi gerekir. En iyi avcılık yöntemi hangi takımla yapılır? Hangi kamış, hangi makina ve ip ile uyumludur? Bu ipin önüne hangi lider misinasını bağlamalıdır? Hangi düğümler daha pratik ve kuvvetlidir? Bunun gibi avcılık tekniklerini, ekipmanları, hedefindeki türü ve meraları her olta balıkçısının öncelikle çok iyi bilmesi ve balığa gidemediği dönemlerde kendisini teorik olarak da kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum.

OltaHaber : Bundan sonrası için planlarınız nedir? Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Savaş DURSUN: Gelecek hedeflerimi en basitten sıralamak gerekirse, öncelikle yapmak istediğim birçok av var. Türkiye'de yapılabilecek avcılık disiplinlerinin çok büyük bir kısmını gerçekleştirdim. Yakalanabilecek avcılık değeri yüksek balık türlerinin çoğunu avladım. Fakat halen gerçeklestirmediğim avlar var. Ya da münferit avlardan ibaret bazı disiplinlerde kendimi daha da ilerletmek ve uzmanlaşmak istiyorum. Mesela kıyıdan su üstü sahtesi ile 10 kg. üzeri Liça, Akya gibi hedeflerim var. Burada Akya demişken kuzu değil, bizim kuzu dediğimiz sarı kuyruk balığın da çok şükür Türkiye rekoru bana ait. Popping yöntemiyle, beslenme çılgınlığı içerisinde orkinos avlamak, Doğu ve Güneydoğu'da Fırat Havzası'nda dev Fırat Turnaları avlamak. Çok iri boy trançalar, Ege'de Fangri Mercanlar gibi birçok av hedefim var.

Diğer hedeflere gelirsek, şu anda balıkçılık konusunda Türkiye'nin en büyük Youtube kanalı Balık Günlükleri hızla büyümeye devam ediyor. Hatta Avrupa'nın balıkçılık konusundaki en büyük Youtube kanalı olduğumu söyleyebilirim. Avrupa'da Balık Günlükleri ölçeğinde bir Youtube kanalı görmedim, belki de vardır tam emin değilim. Youtube'da 1 Milyon abone sayısını hedeflemekle birlikte, İngilizce altyazılarla kanalımın global bir hale gelmesini, dünya çapında takip edilmesini amaçlıyorum.

Bunun dışında ulusal bir kanalda, çok profesyonel ekipmanlarla yapılan güzel bir balıkçılık programı olabilir. Böylelikle internet ve Youtube kullanmayan kitleye de bu avcılığı öğretebilir, bu tutkuyu onların da yaşamasına vesile olabiliriz.

Bunlara ilave olarak, Dünya'nın çeşitli yerlerinde avlanmak, Madagaskar'da jig yapmak, okyanuslarda dev lambukalar yakalamak hayalim ve hedefim var.

 

OltaHaber : Oldukça yoğun ve aktif bir hayatınız var. Bu süreçte sosyal aktivitelere zaman bulabiliyor musunuz? Hobileriniz nelerdir?

Savaş DURSUN: Birçok hobim var. Askeri öğrenci olduğum dönemden itibaren yüzme ve pentatlon sporu ile uğraştım. Hatta TSK Ordu Milli Takım seviyesinde ülkemi çeşitli ülkelerde temsil ettim. Çizim yeteneğim var, resim çizmeyi seviyorum. Müzik dinlemeyi, özellikle yabancı müzik dinlemeyi seviyorum. Okumak, hafif tempoda yürümek ve yüzmek vazgeçemediğim tutkularım arasında. Çeşitli doğa sporlarını ve hayvanlarla ilgilenmeyi de sevdiğimi söyleyebilirim.

Önceden daha sosyal bir insan iken, diğer hobilerimin yüzdesini azaltarak, bütün enerjimi ve odaklanmamı olta balıkçılığına kanalize ettim. Örneğin önceden dalış yapmayı, zıpkınla balık avlamayı da çok seviyordum. Ancak bütün bu saydığım hobilerimin, oltacılık becerilerimin önüne geçeceğini ve oltacılığa olan ilgimi azaltacağını düşündüğüm için tamamen bitirmeye karar verdim.

Birçok hobim var ancak yaşantımın odak noktası balık ve balıkçılıktır.

OltaHaber: Nasıl bir Oltahaber görmek istiyorsunuz?

Savaş DURSUN: Oltahaber girişimi bence çok güzel bir fikir. İnşallah çok başarılı olacak ve çok ciddi geniş bir kitleye ulaşacağını düşünüyorum. Umudum da bu yönde çünkü balıkçılık camiamız için böyle bir platforma gerçekten ihtiyaç var.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yakalanmış büyük balık haberleri, rekorları takip eden ve anlatan, üreme dönemlerini, av yasaklarını anlatan duyuran, vicdani limitlere vurgu yapan, balık avcılığını nasıl daha sürdürülebilir hale getirebiliriz sorusuyla ilgilenen ve cevaplar arayan bir Oltahaber görmeyi tercih ederim.

Tabi bu işin magazinsel bir yönü de olmalı. Tamamen eğitim şeklinde bir yayın politikası ile hareket edilirse, bir süre sonra insanların ilgisi azalabilir. Bence magazinsel yönü de olmalı. Küçük rekabetler, mini yarışmalar ile insanların bu işe çok daha istekli ve ilgili hale getirmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.

Oltahaber'in başarılarını görmek için sabırsızlanıyorum.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt