TATLI SU
Giriş Tarihi : 24-06-2019 15:59

A. Ahmet Doğançe'den kasna tecrübeleri

Balık tutmanın sayısız güzelliği arasında belki de en başlarda gelen özelliklerinden biri de hiç kuşkusuz yeni insanlarla tanışmak. Gerek sosyal medya aracılığı ile gerek avda karşılaştığınız biri ile ilerleyen zamanlarda çok sıkı dostluklar kurabilirsiniz. Balıkçılık vasıtası ile tanıştığım ve uzun süredir birlikte av yaptığım, kasna denilince ve kasna sevdalılarının aklına gelen isimlerden biri de Alparslan Ahmet DOĞANÇE. Kendisinin edindiği tecrübeleri bir yazı halinde kısaca paylaşmasını rica ettim. Kendisine bizimle tecrübelerini paylaştığı için tekrar teşekkür ederim. Keyifli okumalar… Talat GÜRCAN

A. Ahmet Doğançe'den kasna tecrübeleri

Merhaba Hobidaşlar;

Sizlere kasna-tatlı su kefalinin göllerde ultra light ve light spin yöntemleriyle nasıl avlanabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Bilindiği üzere kasna hemen hemen bütün içsularımızda mevcuttur. Tabiki göl ve barajlarda da bolca bulunur. Göllerde avı dereye göre biraz daha değişik stiller ve metodlar gerektirir. Bunun ana sebebi deredeki akrabalarına göre biraz daha hantal olmaları ve değişik beslenme alışkanlıkları edinmeleridir. Ama karakter olarak derede nasıl gölgelerde saklanıp fırsat kolluyorsa aynen göllerde de benzer ortam bulduğunda aynı davranışı sergiler.

Kasnayı ağaç gölgeleri, kayalıklılar, bitki ve yosunun yaygın olduğu yerlerde aramak en mantıklı yoldur. Sabahın ilk saatlerinde diğer balıklar gibi yemlenmeye-avlanmaya çıkar. Sığ yerleri ve kıyıları seçer.  Yemlenme konusunda şekil olarak çok takıntılı değildir. Hep obur bir balık olduğu için menüsü geniştir. Tahıl, küçük meyveler, larvalar, sinekler, küçük böcekler, yavru balık ve kurbağalar vs. olmak üzere  gözünün kestirdiği her şey onun için yemdir. Kullanılan maket yemin şekli fazla bir önem arzetmez. Ancak kesinlikle küçük boyutlarda olmalı ve iyi yüzmeli, güzel aksiyon almalıdır.

Az önce bahsettiğim gibi sabahın ilk saatlerinde uzakları değil sığ kıyıları mini maket yemlerle yoklamak avantaj sağlayacaktır. Sahte rengi olarak bu ilk saatlerde glow ve turunculu maketler çok iyi sonuçlar veriyor. Göller için maket balık kullanırken kesinlikle tavsiyem çok yavaş sarım yapmanızdır. Göl kasnaları biraz hantal oldukları için hızlı sarımı hiç sevmiyorlar. Çok yavaş sarıp arada kısa bekletmeler sonrasında kamış ucuna ufak tıklatmalarla verilen küçük jerkler harika sonuçlar veriyor mutlaka deneyin derim.

Güneş kendini gösterip sıcaklık arttıkça kıyıda ağaç yok veya az ise uzaklaşıp derin ve gölge yerlere çekilir. Bu saatlerde varsa ağaç gölgeleri, kaya ovuklarını bilhassa açıktaki ot diplerini yoklamalıdır. Öğleye yakın zaman diliminde genelde uzak bitki gölgelerinde yatan kasnaları avlamanın en iyi yöntemi mini metal jigleri kullanmaktır. Jigler doğru takım kombinasyonları ile mükemmel atış mesafesi sağlayacaktır. Kasnaların bulunduğu otların yanına düşürülen her mini jig doğru aksiyonla kusursuz birer avcı olacaktır. Mesafeye göre 5-7-10 gr jigler kullanılmalıdır. Parlak gümüş renkler, pembe ve kırmızı kafalı jigler her zaman iş yapacaktır. Bazen ise sarı, yeşil ve freetiger dediğimiz renkler özellikle az bulanık ve bulanık sularda etkilidir.

Mini jiglerin aksiyonunu da kısaca anlatayım. Kamışı yukarıda tutup küçük ve sık tıklatmalarla orta hızda sarım iyi sonuçlar vermektedir. Balığın tepkisine göre tıklamaların sıklığı ayarlanır. Tabiki bu hususta zamanla kazanılan el melekesi ve tecrübe çok önemli. Kendi tecrübelerime dayanarak kesinlikle şunu diyebilirim ki kullanacağınız mini jigler, slim değild e yaprak şeklinde olmalıdır. Mutlaka asist iğne olmalıdır, avcılığı artıracaktır. Göllerde kullanılan sahte yemin çeşidi ne olursa olsun boyu 5 cm'i geçmemelidir. Evet kasna çok meraklı bir balıktır bazen büyük boyutlarda sahtelerede saldırabilir ama unutulmamalıdır kasna dişli bir avcı balık değidir. Onun için ilk tercihi tek seferde yutabileceği ufak yemlerdir. Bunu kesinlikle dikkate almak lazımdır.

Önemli bir nokta olan takım seçimininden de biraz bahsetmekte fayda görüyorum. Göllerde hafif spinle kasna avında atış mesafesi çok çok önemli bir faktördür. Hem daha çok alanı taramak hem uzaktaki balıkları avlayabilmek için uygun takımlar kullanılmalıdır. Bunun için 2.20 - 2.40 cm arası sert ve uzun ultra light ve light spin kamışları tercih edilmelidir. Makine olarak 2000-2500 'lük makaralar uygundur. İpimizi veya misinamızı ne kadar ince seçersek atış erimimizde aynı orantıda uzayacaktır. İp olarak 0.06-0.08 mm misina olarakta 0.16-0.18 mm kalınlıklar idealdir. Yanınızda her zaman pense, eldiven ve küçük bir kepçe bulundurun. Kullandığımız takımlar çok hafif olduğu için sakın balığı kamış ile kaldırıp çıkarmaya çalışmayın.

Baraj ve göllerde mevsim olarak en verimli av zamanı eylül ayı ortası ve kasım ayı ortalarıdır. Diğer bir çok tatlı su balığı gibi kasna da kışa hazırlık yaparak yağ oranını artırmak için sonbahar aylarında aşırı beslenir ve büyük boyları devamlı yemlenir ve avlanır. Onun için yaz aylarında etkili olan sabah suyu ve akşam suyu avları yerini gün içi her saatte büyük trofelerin oltaya vurabileceği bir av saati uygulamasına bırakır.

Son olarak şunuda belirtip yazıma son vereyim. Kasna-tatlı su kefalinin derelerde avı (orman içi sular hariç) 12 ay serbest olsa da göllerde durum aynı değildir. 4/2 tebliğe göre kasna balığının göllerde sazangiller familyası ile beraber av yasağı başlar ve sona erer. Lütfen bu hususa dikkat edelim.

Hepinizi en içten sevgi ve saygılarımla selamlar, yeni başlayan sezonda kazasız belasız bol ve bereketli avlar dilerim. Herkese Rastgelsin, Balık Bitmesin…

Alpaslan Ahmet Doğançe

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Amatör Balıkçılık Spor mu yoksa Hobi midir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Hanımdan nasıl izin alınır :)
E-Bülten Kayıt