TATLI SU
Giriş Tarihi : 27-06-2019 14:10   Güncelleme : 28-06-2019 17:42

Uzun yıllar sonra yeniden ortaya çıkan balık

Uzun yıllar sonra yeniden ortaya çıkan balık

 

Porsuk Çayı’nda görülmeye başlanan Şiraz balığı, son 40 yıldır varlığını belli etmiyordu.

Şiraz balığı, evvelce Porsuk Çayı’nın kendine has balıkları arasında yer almasına rağmen uzun zamandır görülmüyordu. Uzmanlar bunun sebebinin Porsuk Çayı’nın temizliğinden kaynaklandığını belirterek, Şiraz balığının temiz suda yaşadığını, Porsuk Çayı’nın temizlenmesi ile birlikte Şiraz balığının da kendisini göstermeye başladığını ifade ettiler.

Konu ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan Eskişehir Olta Balıkçıları ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği (ESBALDER) Başkanı Osman Demirtaş, Şiraz balığının Eskişehir’de en son 1970’li yıllardan önce görüldüğünü ifade ederek, bu yıl Porsuk Çayı’nda yaptıkları yarışma ve etkinlikte Şiraz balığının 42 cm büyüklüğe ulaşarak kendisini gösterdiğini kaydederek bunun da sebebinin Porsuk Çayı’nın temizliğine bağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde ESBALDER tarafından düzenlenen yarışmada, yarışmacılardan biri olan Tarık Özgür BEŞE tarafından tutulan Şiraz balığının sudan çıkarıldıktan sonra kısa bir inceleme yapılarak tekrar suya iade edildiği bildirildi.

Ülkemizde gerek denizlerde gerekse de tatlı sulardaki balık türlerinin günden güne azalması ve yok olması göz önüne alındığında, gelecek adına oldukça ümit verici bu haberi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Fotoğraf : Ersoy AKTAY

Haber : Talat GÜRCAN

 

Şiraz Balığının yakalanma hikayesi

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt