SEKTÖR - STK
Giriş Tarihi : 04-07-2019 05:33   Güncelleme : 04-07-2019 06:08

Köpekbalıklarının romanını yazdı

Köpekbalıklarının romanını yazdı

 

Köpekbalıkları romanı Azerbaycan'ın başarılı yazarlarından Aslan Kuliyev'in kalemiyle Asmaaltı Yayınevi tarafından bu hafta piyasada yer alacaktır. Kitap, Kuliyev'in ülkemizdeki ilk basılı kitabıdır. 

Eserin kahramanı, bütün başarısızlıklarını; ormana muşmula toplamaya giderken, on dört tane yaması olan torbasını kaybetmesine ve anne babasının bunu hiçbir zaman unutmamasına bağlıyor. Bebekken ninesi onu beşikte sallarken beşiğin ipi kopuyor, yere düşüyor. Sonra  kafası ateşleniyor,   soğutmak  için   kafasına  sürekli soğuk, buzlu su dökmeli oluyor.    Bu yüzden de çoğu zaman yanında buzlu su şişesi gezdiriyor. Sonunda Balıklar Şahı isimli balıkçıyla tanışıyor ve Balıkların Şahı ona “Biz küçük balıklarız, bizi köpek balıkları takip ediyor. Bir gün mutlaka bizi bulup yiyecekler” diyor. O da kendisini takip eden köpek balıklarını öldürmeye karar veriyor.

Aynı zamanda eserde Rusya’da yaşayan, orada bir Rus kızıyla evlenen, en büyük arzusu bir gün memleketine dönmek ve döndüğü gün de ölmek olan, ölürse onu köylerindeki yeşil tepeye defnetmelerini rica eden komşu oğlan… İnsanların bütün hastalıklarını tedavi eden, hatta köye akıl ilacı bile getiren doktor Ağabala… Çocuklarının sayısı artmasın diye bir hocanın yanına giden ve  kısırlık iksiri hazırlayan çoban… Sevmedikleri ülkelerde insanları kısırlaştırmak için kısırlık iksirinin sırrını öğrenmeye can atan yabancılar… Garip bir hastalığa yakalanan ve bu hastalığın yüzünden insanları göründüğü gibi değil de, ayı, kurt, fare, köpek, maymun sıfatında gören ve bu hastalıktan kurtulmak için kendini dağlara vuran doktor… Her alanda, her işin üstesinden gelebilen Sabit gibi ilginç karakterler de var.

Kitabı satın almak için TIKLAYINIZ...

 

 

Aslan Kuliyev Kimdir?

Aslan Guliyev 26 Eylül 1957’de Yardımlı şehrinde dünyaya geldi. Azerbaycan Pedagoji Enstitüsünü bitirdi. Matematikçidir. Gençliğinden bu yana edebiyatla iştigal ederek sosyal, siyasi ve etnik unsurlara gerektiği ölçüde değininen yazar ilk kalem numuneleriyle Sovyet döneminde yasaklanarak şöhretin kapılarını aralamıştır. Ancak Azerbaycan bağımsızlığı ilan ettikten sonra eserleri dergilerde yayımlanmaya, nesirleri matbu olarak boy göstermeye başlaya bilmiştir. Bütün bu geçmişi “Onlar Beni Öldürdüler” isimli otobiyografisinde kaleme almıştır.

Bununla birlikte çevirmenlik yapan sanatçı Rusça, Türkçe, İngilizce, Çekçe, Lehçe ve Arapça dan çeviri eserleri Azerbaycan türkcesine kazandırmıştır.Yaptığı çevirilerden bazıları Milan Kundera, Jhon Galsworty, Dino Buzzati, Alessandro Baricco, Milorad Paviç, Ken Follett, Hamdi Koç, Nermin Yıldırım, İmdat Avşar ve Fırat Sunel gibi alanında başarılı yazarlardır.

Türkiye’de de sureli yayınlarda hikayeleri yer bulan yazarın Hece Yayınlarından “Çağdaş Azerbaycan Öyküsü” ve A Yayınlarından “Karabağ Hikayeleri” isimli antoloji eserlerinde de imzası bulunmaktadır. “Köpek balıkları” eseri ülkemizde yayımlanan ilk kitabıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Levent Akça'nın ellerine sağlık
E-Bülten Kayıt