TATLI SU
Giriş Tarihi : 08-07-2019 06:27

Ali Tuna : "Balık tutarak sigarayı bıraktım"

Ali Tuna :

 

İsmim Ali Tuna. Karaman ilimizin Ermenek ilçesinde doğdum ve burada yaşamaktayım. Evliyim ve üç çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda görev yapmaktayım.

Balıkçılığa babamla avlanarak başladım. Tabi o zamanlarda olta iğne bilmiyorduk. Derelerimizde balık çoktu ve balıkları elimizle yakalıyorduk. Küçük olmama rağmen babam bana güvendiği için balığa yalnız da giderdim. Bahçemizin yanındaki derede büyük balıklar vardı. Her gidişimde iki tane yakalar eve gelirdim. Şimdi benim en büyük çocuğum 16 yaşında ve onu dereye balığa tek başına yalnız gönderemiyorum. Çocuğuma güvenemediğim için değil, insanlara güvenemiyorum. İnsanlar ve devir çok değişti. Yaşadığım küçücük ilçede bile çocuk kaçırma olayları oluyor. Hiçbirşey eskisi gibi değil. Büyük şehirde değiliz ancak yine de böyle bir hassasiyet gözetmek zorunda kalıyorum. Her defasında olmasa da arada sırada ailemi de balığa götürüyorum. Büyük oğlum balık tutmayı çok seviyor, doğaya ve avına saygılı usta bir spinci olarak yetişiyor. Ortanca oğlum 14 yaşında ancak balık avına pek ilgili değil.

İlk balığım yaz aylarında elimle tuttuğum iri bir gökkuşağı alabalığı idi. Küçük olduğum için tam dalıp balığı çıkaramazdım. Babam ayaklarımda ittirir, ben de balığı taş kovuklarından çıkartırdım. Yıllar sonra babam dükkanda iğne ve misina satmaya başlamıştı. Bahçemizin yakınından geçen Göksu nehrinde kum toplamaya giderek olta ile balık tutanları izlerdim. Taşların altından böcek toplayıp balık yakalarlardı. Bir gün misina ve küçük iğnelerle gittiğim bir gün, izlediğim gibi taşların altından böcek buldum ve oltamı yemleyip derin bir yere attım. Olta ile yakaladığım ilk balık bir tatlı su kefaliydi. Oldukça zevkliydi.

İlerleyen yıllarda kaşıkla av yapan rahmetli Mehmet Çiftçi kardeşimle tanıştım. Onunla birkaç avımız oldu. Allah rahmet eylesin, çok değerli bir kişilikti. Avına ve merasına çok sahip çıkan bir insandı. Ondan kaşıkla avlanma konusunda çeşitli bilgiler ve teknikler aldım.

Ustam Mekansız Sami ile yıllar sonra tanışmak nasip oldu. Kendisi olta balıkçılığı konusunda derin bilgiye sahip av konusundaki hassasiyeti ile tanıdığım, bu alandaki ender kişilerdendir. Ondan çok şey öğrendim. Volkan Şahin ustam ile 2 yıl önce tanıştım. O da bu konuda çok bilgili değerli insanlardandır. Ekipman ve av konusunda Volkan Şahin’in tecrübelerinden oldukça istifade ettim.

Alapalukçu Birol Tankut Ağabeyim ile sadece bir kez av yapma şansım oldu ancak kendisine ve muhabbetine kıymet yetmez. Bununla birlikte Mustafa Güney Ağabeyimi de eklemek isterim ki, bu değerli insanların haklarını ödeyemem.

Birçok nedeni vardır ancak balık ve balıkçılık konularında ne yazık ki bilinçlenemiyor ve de bilinçlendiremiyoruz. Şahsen ben etrafımdaki illegal av yapan arkadaşlarımın çoğunu, kaşıkla iğneyle ve sahteyle av yapmanın zevkini tattırarak illegal yöntemlerden vazgeçirdim. Birçok arkadaşıma kendi olta takımlarımdan vererek, onlara olta ile balık tutmanın zevkini tattırarak onların illegal yöntemlerle avlanmalarının önüne geçmekteyim. Şimdi onlara para verilse eski yöntemlerle balık yakalamak istemez ve eskiye dönmek istemezler. O illegal ekipmanları ellerine almazlar.

Ben bir olta balıkçısıyım. En az 5 serpmeci, tırıvırıcı arkadaşımı olta balıkçılığına alıştırmışımdır. Bu hobinin ne kadar büyük bir zevk olduğunu, yoğun iş temposunun yoğunluğunun ardından kafadaki ve bedendeki tüm yorgunluğu o insanlar da bilseler onlar da serpme, tırıvırı gibi malzemeleri bırakıp onlar da onlar da olta balıkçısı olacaklar. Bunu yaşamaları, tatmaları lazım.

Balık tutarken gerçekten çok sevk alıyorum. Terapi yerine geçiyor. Alabalık türlerini tutmak bu zevki ikiye katlıyor. Balığa gitmeyi sıklaştırarak sigarayı bıraktım. Yaklaşık 1 yıldır sigara kullanmıyorum. Tüm dostlarıma tavsiye ederim. Bu hobinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak çok önemli. Bunu her insan anlayamaz. Anlatmamız ve bilinçlendirmemiz lazım. Bu konuda topyekün bir çalışma başlatılmalıdır.

Ailemle birlikte bazen balığa gideriz ancak çocuklarımla daha çok gidiyorum. Bu tutkulu hobiyi onlara da aşılamaya çalışıyorum.  Avcı arkadaşlarımız iyi bilirler ki alabalık avlarında avlak yapısı çok tehlikelidir. Bizim genel avlarımız dere ve akarsu avları olduğu için eşlerimizi herzaman götüremiyoruz. Baraj avlarımıza daha yoğun götürme imkanımız oluyor.

Çocuklarıma doğaya, çevreye ve bütün canlılara karşı saygılı ve duyarlı olmayı aşılamaya çalışıyorum. Bu konularda birçok insandan çok öneli bilgiler ve tecrübeler edindim. Sağolsunlar bilgilerini saklamadılar aktardılar. Bilgi ve tecrübelerin aktarımı çok önemlidir. Benim de bu konuda bazı düşüncelerim var. Ben de elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Destek isteyen herkese elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum ve buna sonuna kadar devam edeceğim.

Bizim buradaki avlağımızın birinde toplam 5 çeşit balık türü var ve bu balık türleri tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Kendi imkanlarımızla bu göleti kurtarmak için birtakım çalışmalar yaptık. Hasta olan balıklardan numuneler alarak Tarım İlçe Müdürlükleri’ne teslim ettik. Ancak hastalık halen ilerlemeye devam ediyor ve hiçkimse bu konu ile ciddi anlamda ilgilenmiyor. Diğer av türleri için koruma kapsamındaki cezalar ve caydırıcı tedbirler işe yarıyor. Bu konularda Milli Parklar bölgemizde çok etkin çalışmaktadırlar. Balığın korunması gerekiyor. Gelecek nesiller için bunu yapmak zorundayız.

Balıkların üreme dönemlerinde akarsuların ağzına germe gererek üreme alanına çıkan balıklar katlediliyor. Jandarmayı arıyorum, “biz bakmıyoruz” diyor. Av korumayı arıyorum “biz bakmıyoruz” diyor. İlçe Tarım Müdürlüğü’nü arıyorum, hafta sonu kapalı ve hafta içi nasıl ceza keseceğini bilmiyor. Elinde ekipman ve personel yok. Bu hastalık balıktan insana geçmeden ve insanlar zarar görmeden bu işi kimsenin ciddiye aldığı ve alacağı yok. Bu sebeple ülkemizde balığa ve balıkçılığa önem verildiğini düşünmüyorum.

Sorunlarımıza saygıdeğer Federasyon başkanlarımız sayesinde çareler bulabiliyoruz. Onların desteklenmesi ve arkalarında durulmasını istiyoruz.

OltaHaber gibi bir platformun kurulmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Herkese Rastgelsin, Balık Bitmesin…

Ali Tuna

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Levent Akça'nın ellerine sağlık
E-Bülten Kayıt