BALIKÇI
Giriş Tarihi : 10-07-2019 09:04   Güncelleme : 10-07-2019 09:32

Mert Bodur: "Ailenizi mutlaka balığa götürün"

Geleceğin önemli balıkçılarından biri olma yolunda hızla mesafe kateden genç balıkçı arkadaşlarımızdan Mert Bodur'a kulak veriyoruz...

Mert Bodur:

 

İsmim Mert Bodur. 20 Yaşındayım. Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşıyorum. Baba mesleği olarak Argon Kaynağı ustayım ve bu meslek üzerine iş yeri sahibiyim.

Balıkçılığa ilk olarak babamın şamandırayla avı çok sevmesi ve benimde ilgimi çekmesiyle başladım, Çok küçük yaştaydım ancak o anı unutmam mümkün değil. Babam, Haziran kargısı diye tabir ettiğimiz kargıya 1 metre kadar misina, şamandıra ve bir iğne takarak verdi elime.  Babam tatlı su avıyla uğraşırdı ve beni de ilk olarak o teşvik etti.

İlk yakaladığım balığın zamanını tam hatırlamıyorum ancak çok küçük olduğumu hatırlıyorum. Yaklaşık 10 veya 15 cm bir İsrail sazanı diye nitelendirdiğimiz sazandan yakalamıştım. Konusu bile açılırken o anki hisler tazeleniyor. Resmen havalara uçacak kadar mutluydum. Bir yandan balığa dokunamayacak kadar da korkuyordum,  ilk defa yakalamıştım sonuçta.

Balıkçılık konusunda bir çekincem şudur ki; 7’den 70’e herkesin bir an önce ayılması ve sürdürülebilir avcılık için yasal limitlere uyması ve uymayanları bir şekilde uyarması gerekiyor. Küçük bir çocukken yakaladığım ilk balığımdaki mutluluğu hemen hemen her çocuğun yaşamasını diliyorum.

Birçok hobi sahibi olmayı istiyorum. Çünkü insanın keyif alacağı birşeylerle uğraşması harika bir duygudur. Mesleğimden dolayı Balıkçılık harici bir hobim yok. İşyerimden kaçtığım boş vakitlerde gözlerimi merada açıyorum.

Nişanlıyım ve nişanlım ilk zamanlar kendisine zaman ayırmadığımdan sürekli balığa gitmemden şikâyetçiydi. Bu duruma bir çözüm getirmem gerekiyordu. Nişanlımı alıp SurfCasting diye tabir ettiğimiz avlanma şekliyle balık avına götürdüm. Ve olaylar burada daha da gelişti. Öyle ki her boş vaktimde beni ne zaman balığa götüreceksin ne zaman balığa gideceğiz gibi sorular sormaya başladı. TASOBDER (Tarsus Amatör Olta Balıkçılar Derneği) tarafından düzenlenen geleneksel yılan balığı yarışmasına nişanlımla birlikte katıldık. Nişanlım, yarışmayı bayanlar birincisi olarak tamamladı. Ben ise dereceye dahi girememiştim. Sanırım boynuz kulağı geçmeye başladı. Büyüklerime ve arkadaşlarıma, balığa giderken eşlerini ve çocuklarını da balığa götürmelerini en azından bunu bir kez dahi olsa denemelerini tavsiye ediyorum.

En büyük hayalim ve hedefim her zaman dev balıklarla mücadele edeceğim noktaya gelebilmek ve bu fırsatları yakalayabilmek. Bu oldukça heyecan verici harika bir hedef benim için.

Denizlerde ve tatlı sularımızda balıklarımızın hızla azalmasının en büyük sebebini gırgır ve troller olarak nitelendiriyorum. Bir yerden başlamak gerekiyorsa ilk olarak bunlar durdurulmalıdır. Tabi ki tek sebep gırgır ve troller değil. Bu sadece en büyük etken olarak görünüyor. Diğer sebepleri yasadışı avcılık (suya elektrik verme, ticari olmayan teknelerin yasak ve bilinçsizce balığı katletmesi, ticari olup ta misina ağ kullanılması) başlığı altında toplayabiliriz. Bu ve bunun gibi yasa dışı avcılıkla uğraşanlar görüldüğü yerde şikayet edilmeli ve şikayet ettiğimiz kurum veya kuruluşlar, sözkonusu şikayetleri gerçekten değerlendirip görevlerini yapmalı başka türlü gelecek nesillere sadece balıkların kendisini değil sadece fotoğraflarını göstereceğiz.

Oltahaber.com'u mümkün olduğunca doğrularla ve gerçekleri dile getiren, tarafsız, ilkeli ve bütün camiaya hitap eden saygın bir platform olarak görmek isterim.

Balıkçılıkta ilk olarak aşıyı babamdan yemiş olabilirim ama kendimizi geliştirmemizde birbirimizden yardımlarımızı ve bildiklerimizi aktarmakta balıkçılık hobisi altında toplanarak bir aile olmamıza sebep olan Survey Hakan Ekinci ağabeyime ve balıkçılık sayesinde tanıştığım ailem olan ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Herkese rastgelsin.

Mert BODUR

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Levent Akça'nın ellerine sağlık
E-Bülten Kayıt