22 AĞUSTOS 2019 Perşembe 12:28
BALIKÇI
Giriş Tarihi : 16-07-2019 08:51   Güncelleme : 01-08-2019 09:56

Çocukluktan itibaren balık tutkunu : Cenk Ciğercioğulları

Cenk Ciğercioğulları... Tutkulu bir balıkçı... Ona "balığa gidiyoruz" dediğinizde tereddütsüz daha dünden hazırlıklı olduğunu göreceksiniz... OltaHaber, böylesine tutkulu balıkçılar için kuruldu ve onlarla yoluna devam edecek...

Çocukluktan itibaren balık tutkunu : Cenk Ciğercioğulları

Adım Cenk Ciğercioğulları. 33 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum, Bekarım. PLC Otomasyon teknikeriyim.

Balığa 5 yaşında İstanbul’da Kanlıca Kız Lisesi’nin önünde istavrit avı ile başladım. Eniştelerim balığa başlamama vesile oldu. Biri tatlı su uzmanıydı diğeri ise tuzlu su.

Onların balıkçılık konusundaki tutkuları beni daha o yaşlarda etkiledi ve her fırsatta onlarla balığa giderdim.

İlk tuttuğum balık istavritti. Oltada 20’li iğne çapari takımı bağlıydı. O takımdaki 20 iğneden 19 tanesinde istavrit gelmişti. Hissi kelimelerle anlatılamaz, yaşanması lazım.

Balık tutmak bence de bir hobidir. Diğer hobim ise müziktir. Gitar çalmak ve bateri çalmak, balık dışındaki en büyük tutkumdur. Koyu Fenerbahçe taraftarıyım. En büyük diğer tutkum Fenerbahçe’dir.

Gelecek ile ilgili balık için bir şeyler söylemek isterim. Hala tam olarak balık tutmayı bilmiyoruz. Çünkü balığı bir av olarak dahi görmüyor, adeta neslinin kurutulması gereken bir canlı olarak görüyoruz. Ne yazık ki bunun örneklerini yüzlerce kez yaşadım. Her türlü balığı tutmayı ve en önemlisi doğaya zarar vermeden doğru balığı doğru zamanda nerde ve nasıl tutmanın yolunu aramak ve öğrenmemiz ve bu kültürü bizden sonraki nesillere de doğru bir şekilde aktarmamız gerekiyor. Benim bütün ömrüm bu mücadele ile geçecek.

Yanlış, bilinçsiz ve legal olmayan avlanmalardan dolayı balıkçılık gelişmiyor ve günden güne geriye gidiyor. Mesela Gırgırlar... Maalesef Marmara Denizi bugün ağlardan olta atılamayacak duruma geldi. Bunun sorumlusu ne yazık ki hepimiziz. Tek çözümü 2 sene kesin ve çok katı kurallar koyarak avlanma yasağı getirmeliyiz. Olta balıkçılığı içinde bir eğitim ve eğitimden sonra alınacak sertifika bir kimlik ile balık tutulabilmesini mümkün kılarak, bu işin daha da bilinçlendirilmesini sağlamalıyız.

OltaHaber’in bir kılavuz gibi olmasını, Camiaya değer katanların sesi olmasını, legal olmayan her türlü avcılığa karşı camianın üreten, emek veren, katma değer yaratan mensupları ile birlikte olmasını ve gerçek olta balıkçılarının sesi olmasını isterim.

Normalde gece yemli avlanan bir avcıyım ancak son zamanlarda LRF disiplinine ciddi merak sardım ve bu konuda araştırmalar ve çalışmalar yapıyorum. Diyebilirim ki, LRF disiplini ile balık tutmaya başladıktan sonra kişi eski av yöntemlerine o kadar da sıcak bakmıyor. Legal olsa dahi... Mesela LRF yöntemi ile avlanmaya başladıktan sonra yemli balıkçılığın beni ne kadar yorduğunu ve zahmetli olduğunu daha iyi anlıyorum. Şimdi pek de eskisi gibi yemli av yapmıyor, daha çok LRF ile avlanıyorum. Herkese tavsiye ederim.

Balıkçılığa emek veren, değer katan herkese buradan selam gönderiyor her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yolumuz açık olsun, Balıktaysan Özgürsün…

Cenk Ciğercioğulları

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Hanımdan nasıl izin alınır :)
E-Bülten Kayıt