RÖPORTAJLAR
Giriş Tarihi : 20-07-2019 10:49   Güncelleme : 20-07-2019 11:32

Röportaj : Birol BABADAĞLI ile Fly Fishing üzerine

Ülkemizde Fly Fishing - Sinek Balıkçılığı günden güne gelişiyor. Bu alanda hem ürünler tasarlayan ve üreten, hem de Fly yöntemi ile avlanan önemli bir isim olan Birol Babadağlı ile Fly Fishing-Sinek Balıkçılığı üzerine konuştuk. OltaHaber, daima üreten, emek veren ve değer katanlarla birlikte olmaya devam edecek...

Röportaj : Birol BABADAĞLI ile Fly Fishing üzerine

 

OltaHaber : Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Birol BABADAĞLI : İsmim Birol Babadağlı. 1973 Ankara doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. 26 yıldır özel bir şirkette kalite kontrol ve imalat sorumlusu olarak çalışmaktayım. Ankara’da yaşıyorum. 

 

OltaHaber : Balıkçılığa ne zaman ve nasıl başladınız?

Birol BABADAĞLI : Balık tutmaya ze zaman başladığımı tam hatırlamıyorum çünkü avcı bir ailenin 4. Kuşak temsilcisiyim. Çocukluğum memleketteki derelerde balık tutmakla geçti. Babam, amcam ve dayılarım hep av ve balıkla haşır neşir olduklarından aklım erdiğinden beri avdayım diyebiliriz.

 

OltaHaber : Hangi yöntemle balık tutuyorsunuz?

Birol BABADAĞLI : Fly Fishing – Sinek balıkçılığı yöntemi ile avlanıyorum.

 

OltaHaber : İncelediğimiz kadarıyla Fly yemler tasarlıyor ve üretiyorsunuz. Bu fikir nereden doğdu, sizi bunu yapmaya sevk eden ne oldu? Bu alandaki çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Birol BABADAĞLI :  12-13 yıl önce malzeme almak için uğradığım av bayisinde rastladığım ilgimi çeken kelebek türünde tüyden yapılmış sahtelerle başladı bu sevda. Bayideki arkadaş alabalık için dese de, ben değişik olduğunu düşünerek 2 tane alıp yeleğimin cebine koydum. Spin avında sahte kutumu arabada unutunca kopan yemin yerine bağladığım fly yemi suya sarkıtarak 40-45 cm boyunda bir kasnanın daha suya bir karış kala atlayarak yakalanmasına şahit olunca Fly konusundaki ilgi ve isteğim daha da alevlendi.

Bu ilgi sürekli araştırarak forumlarda bulduğum bilgi ve paylaşımlarla devam etti. Türkiye’de Fly bağlama konusunda ilk açıklayıcı ve detaylı bilgiyi değerli ağabeyim amatör balıkçılık camiasına çok büyük katkıları olan Tarık Ersal’ın paylaşımlarında buldum. Daha sonra kendisi ile tanıştım. Kendisi ile bu güne kadar süren bir dostluğumuz oldu. 

 

OltaHaber : Ülkemizde Fly – Sinek Balıkçılığı henüz yaygın değil ancak potansiyel olduğu açık. Fly disiplinine ilgili olan balıkçı dostlarımıza neler söylemek istersiniz?

Birol BABADAĞLI : Fly tüm dünyada kabul görmüş balık avında çok ayrıcalıklı yer edinmiş saygı ve takdir gören bir disiplin. Tam anlamı ile bir Fly avcısıyım diyebilmeniz için kendi yeminizi üretmeniz gerekli. Çok geniş bir malzeme ve ekipman gereksinimi olmasına rağmen basit malzemelerle üretilebilecek Fly yemlerle de başarılı avlar yapmak mümkün. İyi bir Fly bağlayıcısı olmak için önce araştırıcı bir yapıya sahip olmak şart. Okumak araştırmak ve zaman ayırmak gerekiyor. Fly içerisinde matematiği, fiziği biyolojiyi ve sanatı kısaca hayatı barındırıyor. Bir Fly üretirken ağırlık merkezinden oranlarına bağladığınız malzemenin emeceği su miktarından batmasını istediğiniz derinliğe kadar her şeyi düşünmenizi sağlıyor. Çok zor görünse de ilk sabır eşiğini azimle atlatırsanız kendinizi çok farklı bir dünyada bulacak ve çok iyi vakit geçirdiğinizi fark ederek vazgeçemeyeceksiniz. 

Düşünsenize kendi hayalinizdeki yemi tasarlama şansınız var ve tasarımınızla balık yakalıyorsunuz. Bu paha biçilmez bir şey. Evde oturup yakalayacağınız balığı hayal ederek yaptığınız yemleri kutunuza dizip hafta sonunu iple çekmek. Yemleri denemek, arkadaşınızla paylaşmak çok büyük keyif. Bu ayrıcalıklı keyiften neden mahrum olasınız ki?

Eğer bir gün Fly Fishing – Sinek balıkçılığı yapmaya karar verirseniz öncelikle çok balık yakalamak için değil, kaliteli zaman geçirmek ve centilmence balık yakalamayı amaç edinerek başlayın.

 

OltaHaber : Fly üretiminde kullandığınız hammadde ve yardımcı malzemeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Birol BABADAĞLI : Fly üretiminde kullanılan ana malzemeler çoğunlukla kuş tüyleri ( kümes ve av hayvanları), postlar, sentetik malzemeler, bazı takı malzemeleri ve bir çok kolay ulaşılabilir malzeme ile fly üretilebiliyor. Bunları ilerleyen zamanlarda sırası ile paylaşacağım. Bağlamada kullanılan fly mengeneleri ve diğer alet edevat maalesef ülkemizde biraz zor bulunuyor. Ben mesleğim icabı bu malzemeleri de kendim ürettim ve kullandım. Bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum.

OltaHaber : Gelecek ile ilgili hedefleriniz nelerdir en büyük hayaliniz ve hedefiniz nedir?

Birol BABADAĞLI : Öncelikle her şey eğitimli ve kaliteli insanla başlıyor. Doğa ve çevre bilincinin okullarda yeni nesillere öğretildiği, birbirinin hakkına hukukuna saygılı vatanını seven bireylerin oluşturduğu bir toplum istiyorum. Sadece avlakta değil tüm yaşantısında araştıran, sorgulayan, saygılı ve yaşamın her alanında centilmen insanlar olsun istiyorum.

Ve en büyük hayalim bir gün yeleğinde Ayyıldız taşıyan bir Fly sinek balıkçısının uluslararası yarışmalarda Fly savurduğunu görmek, en büyük hayallerim arasındadır.

 

OltaHaber : Nasıl bir Oltahaber.com görmek istiyorsunuz?

Birol BABADAĞLI : Fayda üreten, huzurlu, gelişen ve kendini yenileyen, yapıcı, rekabetten öte özendirici, üyesi olmaya ve takip etmeye değer, yeni nesiller için kaynak olacak bir Oltahaber.com olsun.

 

OltaHaber adına size çok teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt