Onur Fırat POLAT
Onur Fırat POLAT
Giriş Tarihi : 18-06-2019 07:10
Güncelleme : 25-06-2019 06:31

Karadeniz'de bir alabalık serüveni

 

Kelimeler kifayetsiz kalıyorsa bu macera olmuş demektir.

-Bu havada olur mu?
-Yol durumu nasıl ?
-Olur dostum olur ölürsek bu uğurda, bu yolda ölürüz diyerek kahkahalara boğuluyoruz.

Elmaya kurt girdi artık oraya gidilecek Allah'ın izniyle.

Ufaktan ufaktan hazırlıklarda başlamıştı, aslına bakarsanız her daim hazır kıtayız ama malzemeleri kurcalamadan olmuyor.

Yabancısı olduğumuz bir mekana gitmeden önce orada bizi ne bekliyor diye düşünmeden edemiyoruz. Üç beş gün kaldı yola çıkmaya, gece başımı yastığa koyduğumda onlara ayırdığımız bu bir kaç günü biz nasıl değerlendireceğiz, onlar (alabalıklar) nasıl değerlendirecek diye soruyorum kendi kendime. Güzel bir şeyler olacağını hissedebiliyordum bu konuda da hislerime güvenirim.

Vakit gelip çattığında malzemelerimi aracıma yükleyip değerli dostum Sacit'in yanına gidiyorum O da hazır kıta beni bekliyor. Malzemeleri tekrardan organize bir şekilde onun aracına yükleyip çıkıyoruz yola. Yolumuz uzun ama çok keyifli geçiyor. Yeni yerler görmek hep huzur verir insana. Yola çıktıktan beş altı saat sonra Karadeniz iklimi ve tabiatı bizi büyülüyordu adeta. Yolculuğumuz toplamda tamı tamına 12 saat sürüyor bizi orada karşılayan dostumuz sağ olsun dört dörtlük bir sofra hazırlamış arkasından Karadeniz in eşsiz çayını içip iyice kendimize geliyoruz.

Akşam suyunda yakınlarda bir noktada bir kaç saat yoklama çekiyoruz ama pek verim alamıyoruz ve ister istemez kafalar karışıyor, bu kadar yolu boşu boşunamı gelmiştik?

Ertesi gün sabah suyunda doğa ana daha ilk saatlerde bize cömert davranmıştı yakaladığımız trofe boyutlarda Gökkuşağı alabalıklarının sayısı vicdani limitleri aşmıştı. Artık kırmızı benekli kovalamanın zamanı gelmişti. Eşsiz bir öğle yemeğinin ardından aracımıza binip farklı ve özel bir dereye geldik. Tabanlara kuvvet deyip başladık yürümeye yarım saatlik bir patika yol yürüyüşünün ardından karşımıza çıkan mekan bize küçük dilimizi yutturdu desem yeridir. Şimdi doğayı mı izleyecektik yoksa balık mı tutacaktık? diye sorduk birbirimize. Elbette bu doğanın tadını çıkartarak balık tutacaktık birkaç saat boyunca aradığımızı bulamasak ta, hatrı sayılır boyutlarda benekli kandırmış ve tekrardan salmıştık.

Deli gibi yana döne onu ararken, hep böyle oluyor umulmadık noktada beklenmedik anda çaaat bir cengaver yapışıveriyor oltaya ve ben iptal... Sacit beni kendime getirmeye çalışıyor. Bu yılın bombası kepçede hemen avuçlarıma alıp harika pozlar verip geldiği yere uğurluyoruz bu paşayı.

Bu avımı bütün Alabalıkçı dostlarıma armağan ediyorum.

#ATASÖZÜ

"Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini şaşırmayasın"

#2008 yılından beri söylediğim gibi...
Edebiyle avlanan, avına ve avlağına saygı duyan sahip çıkan bütün olta balıkçısı dostlara rast gelsin, balık bitmesin dileklerimle...

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt