Tuncay UYANIK
Tuncay UYANIK
Giriş Tarihi : 21-06-2019 07:49
Güncelleme : 14-07-2019 22:10

Fly Fishing’e Başlarken (Yazı Dizisi 1)

 

Fly Fishing; “Yapay Sinek ile Balık Avı” ya da “Sinek Balıkçılığı” olarak adlandırırsak, diğer hiçbir balık yakalama yöntemine benzemez. Oldukça karmaşık bir yapısı vardır. Gerek malzeme açısından gerekse edinilen malzemeyi kullanması açısından özen gösterilmesi gereken ve yanılgılara çok kolay yol açabilen bir tekniktir. Bu yöntemin İngilizce olarak kendine ait bir terminoljisi vardır. Türkçemize çevirmek için biraz uğraş ve terminoljiye hakim olmak gerekir. Dilim döndüğünce Türkçe yazacak olmama rağmen yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı yeri geldikçe malzemelerin ve terimlerin İngilizce karşılıklarını da belirteceğim.

Bu yöntemde çoğu zaman ağırlıksız ya da çok az ağırlığı olan sinek, böcek, balık vb. diğer canlıların taklitlerini; bir kamış bir makara ve bu iş için özel olarak üretilen bir ip ( fly line ) ile kullandığınız sahte yemi havada uçurup savurarak ileri ve geriye doğru atış yaparak hedefli avcılık yaparsınız. Temel prensip hedeflediğiniz balığın olduğu bölgeye sahtenizi sunacak kadar ipi makineden sağarak havada uçurmanız ve ileri geri atışlar ile kamışınızı iple yükleyerek hedeflediğiniz mesafeye atış yapmanızdır. Atıştan sonra kullandığınız sahte türüne göre ipi el ile çekerek sahtenize değişik aksiyonlar vererek hedef balığınızı kandırmaya çalışırsınız. Eğer sahteniz uçarken suya düşmüş bir sineği taklit ediyorsa çoğu zaman su içerisinde kendi doğal sürüklenişine bırakmak ve el ile aksiyon vermemek gerekir. Fly Fishing yönteminde kullanılan sahteler neredeyse ağırlıksız olan sinek taklitlerinden başlayarak her türlü yem balığını taklit eden ağırlığı gram ile ölçülebilen ( 1-10 gr civarı ) streamer olarak adlandırılan balık taklitlerine varıncaya kadar çok çeşitlidir. Takip edecek yazılarda sahtelere geniş yer vereceğim.

Bu yöntemde genel olarak takım şu şekilde dizilir. Öncelikle bu yönteme özgü bir fly kamışı ve makinesi temin edilmeli. Fly kamışları özel olarak üretilen kamışlardır. İlk halkası genellikle yüzük tipi takip eden halkalar ise S şeklinde kıvrımlı ve sürtünmeyi azaltacak şekilde yerleştirilmiştir. Firmadan firmaya yüzük diziliminde değişiklik olabilir. Fly makinesi çok basit bir çalışma prensibi olan ve kendi ekseni etrafında dönen bir çıkrık/ makaradan oluşur. Öncelikle hedef balık ile mücadele gerektirecek durumlarda kullanmak üzere bir miktar alt ip ( backing ) sarılır. Alt ipe fly ipi ( fly line ) düğümlenir ve fly ipine mono ya da tercihen florakarbon lider misina eklenir. Lider misina kalından inceye konik olabilir ya da farklı kalınlıklarda misinaları uç uca ekleyerek uca doğru incelen bir lider yapabilirsiniz. Bunun nedeni ağırlık dengesini düzgün bir şekilde sağlamak içindir. Hedef türe göre çeşitli uzunluk ve kalınlıkta tercih edilir. Örneğin alabalık için en fazla 3 en az 2 metre lider misina tercih edilebilir. Son olarak kullanacağınız sahte sinek misinaya bağlanır. Fly oltasını atmaya hazırsınız. Takım konusunu ilerde çok daha detaylı olarak ele alacağız.

Fly Fishing’e doğru ve emin adımlar ile başlamak için çevrenizde daha önce bu işle uğraşmış ya da hali hazırda uğraşan belirli bir aşama göstermiş kişilere mutlaka kulak vermelisiniz.. Aksi takdirde yapacağınız hatalar sonucunda çok çabuk soğuyabileceğiniz bir balık yakalama tekniğidir. Benim sık kullandığım bir söz vardır; “Herkes fly fishing yöntemi ile balık yakalar ama herkes flycı olamaz.” Fly Fishing aynı zamanda felsefesi olan ve dünya genelinde yakala ve bırak balıkçılığının en üst düzey yöntemidir. Eğer amacınız sadece yakala ve bırak yapmak ise bu yöntem hem balıkların sağlığı hem de sizin felsefesiniz için en uygunu olacaktır.

Bu işe doğru malzeme ile başlamak atılacak ilk doğru adımdır. Fly malzemelerinin seçkin ve pahalı olması da hata payınızın az olmasını gerektirir. Fly balıkçılığı için her yıl aynı bütçeyi ayırmanız mümkün olmayabilir. Bu yazı dizimi takip ettiğiniz takdirde bir takım oluşturmak ve satın almak için gerekli olan tüm bilgiyi elde edeceksiniz.

 Türkiye'de henüz çok fazla ilerleme gösterememiş bir teknik olmasına rağmen son yıllarda bu işe başlayan balık yakalama tutkunlarının sayısında azımsanmayacak bir artış vardır. Ülke genelinde sanal ortamda sosyal medya üzerinde hiçte fena sayılmayacak ölçüde bilgi paylaşımı mevcuttur. Malzeme temini ise maalesef doğru orantılı olarak gelişmemektedir. Türkiye piyasasında sadece kamış makine ip lider vb gibi giriş seviyesi malzeme temini yapılabilmektir. Kuru ( uçan ) sinek  ( Dry Fly ), su altı evresindeki sinekleri larva - pupa ( Nymph )  ve balık taklidi ( Streamer ) vb. sahtelerin temini oldukça güçtür. Sinek çeşitlerinin kırılımlarından daha sonra bahsedeceğim. Diğer taraftan Sinek Balıkçılığında önemli bir yer tutan kendi sahtenizi kendiniz bağladığınız disiplin için malzeme temini çok daha güçtür. Ülkemizde sahte sinek bağlayan birçok sinek bağlama meraklısı ve ustası malzemelerini yurt dışından temin etmektedir. Malzeme temini konusunda  Sinek Balıkçılığı ile uğraşan oltacılar olarak sektörden beklentilerimiz oldukça çoktur. Sektörün çok az desteği ile gelinen seviye eğer sektör tam destek verecek olursa geçtiğimiz yıllara nazaran bu işe gönül veren oltacı sayısında anormal yükselişler olacağının kanıtıdır. Merakı olan birçok oltacı ülkemizde malzeme temininde zorluklar olması nedeniyle bu yönteme başlayamamaktadır.

Fly Fishing Yöntemi ile tatlı su olsun tuzlu olsun su üstü yapan ve yüzeye yaklaşan her türlü balığı avlamanız mümkündür. Avlanma derinliği çoğaldıkça yakalama şansınız oldukça azalır. Genellikle su üstü ve hemen suyun altında sunumlar yapıldığı için hedef balığı rahatsız etmeden sahteyi sunmak önemlidir.

Unutmayın ne yaparsanız yapın ama Fly Fishing’e mümkün olan en doğru malzeme ile başlayın. Yeni başlayacaklar için önerim bütçe ayarlaması yaptıktan sonra kaliteli ve nispeten hedefli malzeme ile başlamaları olacaktır. Tatlı ve tuzlu su takımları daha belirgin bir örnek vermek gerekirse alabalık ile daha büyük olan turna vb. tatlı su balıklarında kullanılan takımlar bir birlerinden farklıdırlar. Hangi balığı ya da balıkları avlayacağınıza karar verip ve o balık türlerinin göre malzeme seçimi olmalıdır. Örneğin tatlı suda alabalık ve kefal avı için kullanılan bir takım ile tatlı su turna avı yapamaz ve başarılı olmazsınız. Olsun ben yeniyim önce ucuz bir şeyler alayım öğrendikçe pahalı ve kalitelisini alırım mantığı fly avcılığında başlangıçta doğru bir davranış tarzı değildir. Bu lakırdıyı göz ardı edenler yıllar sonra eline kaliteli bir kamış aldığında önceki yıllarını nasıl da heder ettiğinin farkına varacaktır. Fly Fishing kamış, makine, misina ve yemleri bir takım matematik ve fiziksel değerler üstüne kurgulanmıştır. Fly Fishing bünyesinde çokça fizik ve matematik barındırır. Önceden hesaplanmış ağırlık ve uzunluklarda malzeme kullanılarak ortaya çıkar. Kamışından tutunda sineğine kadar kullandığınız tüm malzeme uyum içinde olmalıdır. Örneğin ağırlıksız bir yapay sineği büyük ve ağır bir fly takımı ile atmanız gereksiz ve yorucu olacağından ağırlıksız yeme göre hafif takım kurulması gerekecektir. Diğer taraftan ağır bir sahteyi hafif bir fly kamışı ve takımı ile düzgün bir şekilde atmanız pek mümkün değildir. Fly Fishing konusunda ihtisas sahibi olmuş firmalar Fly Fishing malzemelerini tizlikle üretirler.Bu malzemelerdeki ağırlık, kalınlık ve uzunluk kodlamaları çok önemlidir. Bir standartı vardır ve üretici firmalar genel olarak bu standartlara uyarlar. Dünyada sadece fly fishing malzemesi üreten firmalarda vardır. Zaman içinde bu firmalar ve diğerleri sizin de dikkatinizi çekecek bütçeniz elverdiği sürece malzeme alımlarında belirli markaları tercih edeceksiniz. Bu firmaların isimlerini vermeyi tercih etmiyorum zira küçük bir araştırma ile herkes bu isimlere ulaşabilir. Diğer taraftan gelişen teknoloji ve inovasyon ile birlikte çok bilindik ya da adını belki de hiç duymadığınız firmalar da fly fishing malzemesi üretmeye başlamışlardır. Dünyada çok büyük bir sektör olan fly fishing yönteminin ülkemizde bir an önce hak ettiği değeri bulması dileğimizdir.Bir sonraki yazımda Sinek Balıkçılığı yönteminde kullanılan ekipmanları tanımaya başlayacağız.

Öncelikle ustasına, avlağına, avına, doğaya saygılı tüm oltacılara rast gelmesi ve her fırsatta doğaya çıkıp nefes almanız dileğiyle…

Esen kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt