Togay YURTSEVER
Togay YURTSEVER
Giriş Tarihi : 06-07-2019 08:25

Shore Jigging Yemlerinde Renk Seçimi

Sevgili Olta Haber Ailesi,

Hepinize merhaba.

At – çek disiplinlerinden biri olan Shore jigging konusuna ilgi günden güne hızla yayılmakta. Sahillerde av yapmaya gittiğimiz yerlerde hatta gezmek için deniz kıyısına gittiğimizde bile bazı arkadaşların jig atıp çektiklerini görüyorum.

Shore jigde son dönemde yapılan başarılı avlar, yakalanan balık çeşitliliği ve Shore jigin kendine has zorlu ve maceralı avları bu disiplinin günden güne yayılmasının nedenlerinden bazılarıdır.

Bu zorlu av maceralarını nasıl daha verimli ve skora yönelik hala getirebiliriz? Kullandığımız jiglerde nasıl renkler seçmeliyiz?

Geçtiğimiz günlerde kamış seçimiyle ilgili yazdığım yazıdan sonra arkadaşlarımızın en çok merak edip sorduğu soru bu.

Bende şimdi sizlere naçizane avda kullandığım jiglerin renklerini hangi hava durumunda ve su renginde kullanıyorum onları paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle kimse lütfen bizleri usta diye adlandırmasın. En azından ben şahsım adına öyle söylüyorum. Arkadaşlar merak ediyor soruyor bende paylaşıyorum. Özelden gelen sorular arttıkça da ben de tek tek yazmak yerine yaklaşık 2 yıldır bu şekilde yazmayı seçtim.

Tavsiyelerim başkalarına ters ya da yanlış gelebilir. Elbette çok normal, dediğim gibi bunlar sadece benim şahsen edindiğim deneyimler. Tekrardan herkesten özür dileyerek başlamak istiyorum.

Benim shore jigde kullandığım asıl ana renklerin toplamı 3 adet. Yani  bana deseler ki “ava giderken sadece 3 adet renk alıp öyle gideceksin’’ seçimlerim net ve kesin. Sonrasında kullandığım renkler çok farklı hava koşullarında ihtimali artırmak adına  veya  farklı meralarda her zaman genel olarak gittiğim avlaklarda olmayan balık türlerine göre değişir.

Öncelikle favorim olan 3 rengi söylemem gerekirse;

Pembe, parlak gümüş tonları ve sardalya diyebilirim.

İlk olarak aklınıza zebra glow gelebilir ama genel kanının aksine benim olmazsa olmazlarım arasında zebra glow yok. Ancak bunlara dördüncü bir renk gelecek olursa ‘’beyaz zebra glow’’dan başlayabilirim.

Zaten daha çok gece tercih edilen bir renk olmasının yanında ilk jigini alan kişinin seçtiği renk olan zebra glow, kullanıcı sayısının çoğu tarafından sürekli denendiği için güzel skorlar yapan bir renk. Bu yüzden de birçok bayinin vitrini bu renkle dolup taşıyor. Zebra glowun kullanım alanına geçmeden önce yukarıda bahsettiğim gibi önce biz favori üçlümüzden bahsedelim.

İlk olarak bahsetmek istediğim renk Sardine dediğimiz sardalya tonlarında ki doğal bir renk.

Benim en favori rengim

Benim gibi özellikle berrak sularda ve av verimliliğinin öğlen saatlerine doğru daha fazla olduğu sularda avlanıyorsanız ilk deneyeceğiniz renk sardine olsun. Bu renk özellikle bölgemizdeki yavru balıkların küçük bir imitasyonu olduğundan özellikle pelajik avcıların  (orta su ve yüzeye yakın avlanan balıklar) iştahını kabartan tam bir atıştırmalık konumunda.

Bu renk ile çok fazla taş balığı yakalamasam da bence en iyi Kuzu avcılarından biri diyebilirim. Ancak bu onun dipteki avcıları da andıramayacağı anlamına gelmez elbette. Denemekte fayda var…

 

İkinci favorim olan renk pembe (pink) :

Bu renk özellikle geceden gidip günün aydınlanmasına yakın yani alaca karanlıkta ilk olarak seçtiğim renklerden birisi. Çünkü doğuştan Uv diye adlandırdığım pembe renk, hava daha tam aydınlanmadan yemin suya düştüğü yeri görmeye başladığımız saatlerde, havadan daha karanlık olan suyun alt kısmında daha çok dikkat çeker diye düşünüyorum. Bu düşüncemde haklı olacağım ki, taş balıklarından baraküdaya ve kuzuya kadar bir çok türü bu renk ile kandırmayı başardım.

Bunun dışında suyun bulanık olduğu ve havanın kapalı-bulutlu olduğu durumlarda da ilk tercih ettiğim renk yine pembe diyebilirim.

Çok fazla kullanmasak da günün diğer saatlerinde ve hava koşullarında da balık yakaladığını gördüğüm bir renktir pembe…

 

Sırada favori listemde ki 3. Renk olan Gümüş (silver) var.

Neredeyse tüm yemlik balıkların bir yerlerinde bu renk vardır. Düşünsenize sahilde gezerken bile suya baktığınızda bir balığı suda ayna verirken bu renginden tanırsınız. Bu yüzden de bu renk neredeyse tüm su ve hava şatlarında etkili sonuçlar aldığım bir renktir. Yine de illa bir zaman dilimi ve su rengi sorarsanız da sıraya soktuğumuzda pembenin saatlerinin geçtiği güneşim tam anlamıyla yüzünü gösterip bizi yakmaya başlamadığı zamanlardaki rengimdir gümüş. Kutuda şart!

Şimdi bu 3 renkten sonra bir de yine çok çalışan ve sürekli raflarda gördüğümüz renkler var. Bunların başında Zebra glow geliyor.

Zebra glow jigler aslında bir çok renkle kombine edilse de en çok tercih edilen tonu gümüş zebra glowdur. Bu renk  özellikle yoğun yansımaları ve şeritli fosforları ile derin suların ve kapalı havaların en favori renklerinden biri konumundadır. Gümüş tonunun haricinde, pembe zebra, kırmızı zebra, turuncu zebra gibi daha bir çok tonu raflarda bulmak mümkün. Ancak kesin olan bir şey var ki hangi renk olursa olsun üzerinde ki şeritler mutlak suretle fosforludur yani gece ve bulanık sularda iş yapar.

 

Yeşil-Sarı Jigler:

Bu renk ilk başta da bahsettiğim gibi her merada kullanmadığım ancak özellikle taş balığı avlarında kullanmayı tercih ettiğim renklerden birisidir. Bölgemizde pek sıklıkla rastlanmıyor ama özellikle Sinaritin en sevdiği renk olduğunu biliyoruz. Yerel avcılardan ve ustalarımızdan öğrendiğimize göre Sinaritin en sevdiği yem gelincik balığı olduğundan bizde ona en çok benzeyen bu rengi sıklıkla kullanıyoruz. Şahsen daha bir sinarit yakalayamadım ama bu renkle Kum Gridası ve Orfoz yakalamışlığım var.

 

Sarı-Kırmızı Jigler:

Yine bu renkte az önce bahsettiğim gibi, farklı meralarda hedef balığın özellikle taş ve dip  balığı (orfoz-grida-sinarit) olduğu sularda ve derinliklerde sıklıkla kullandığımız renklerden birisi. Senelerini bu işe vermiş yaşlı ustalardan da öğrendiğime göre bu renk özellikle lagosun en sevdiği renkmiş. (lütfen yakalarsak bırakmayı unutmayalım)

Arkadaşlar naçizane genel olarak kullandığım renkleri elimden geldiğince ve bilgim yettiğince paylaşmaya çalıştım. Umarım bir yerde, bir gün işinize yarar ve bu bilgiler ışığında hedef balıklarınızdan birine ulaşırsınız. İşte o zaman inanın ben sizden daha çok sevinirim.

Bilginin paylaşılmadığı yerde dostluk olmaz, hasetlik olur. Allah sizleri öyle insanlardan korusun.

Rastgelsin...

Togay YURTSEVER

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Avlarınızda Mera bilgisi paylaşır mısınız?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Levent Akça'nın ellerine sağlık
E-Bülten Kayıt