Vedat ABAYOĞLU
Vedat ABAYOĞLU
Giriş Tarihi : 18-07-2019 07:59
Güncelleme : 18-07-2019 11:58

Teknede bol iğneli çaparilerle aktarma yöntemi

Bugün aşırı poyraz nedeni ile teknemin yanından döndük. 50 iğneli çaparimi inşallah poyraz sonrası deneyebilirim.

Bu arada bu kadar çok iğneli ve uzun olan çapariyi karıştırmadan nasıl kullanıyorum? Aktarma yöntemi nedir?

50-100 ve hatta daha fazla iğne sayısına sahip bir upuzun çapariyi kullanmanın en kolay yolu kendi lanse ettiğim yöntem olan "Aktarma" yöntemidir.

Aktarma yönteminde çaparinin başı ve sonuna en büyüğünden birer klipsli fırdöndü takılır. Bu yöntemde hemen elinizin altında yedek kurşun bulunmalıdır. Keza her iki kurşunada birer klipsli fırdöndü takmalısınız.

Ben bir jig veya bot kamışı ile avlanıyorum. El ile de olabilir. Çaparinizi açarsınız ve askıya alarak dibe koyvermezsiniz.

Bu şekilde rölantide gezerken bir taraftanda balık bulucunuzu gözlemelisiniz.

Balık sürüsü ekrana girer girmez, hemen çaparinizi askıya aldığınız taraftan dönerken bir taraftanda çaparinizi koyverirsiniz.

Yoklayarak balığı bulur kısa ve sertce aksiyonlarla, asla aşağıya doğru koyvermeden yukarı doğru aksiyon verir ve muhtemelende çaparinin iğnelerine daha fazla balık yakalanmasını sağlar ve akabinde yukarıya doğru çekmeye başlarsınız.

Onlarca balık yakalansa bile sizlere pek ağır gelmeyecektir. Zira yakalanan balıklar yüzeye doğru yüzecek ve ağır kurşun kullansanız bile (ben icabında 750 grama kadar kullanırım) ağırlığı azaltacaklardır.

En önemli husus, balıklar görünmeye başladığında, onların tekneyi görür görmez dibe doğru hareketlenmeleri esnasında hem kurşunun ve hemde onca balığın yüklenmesini karşılamaktır.

Sakince klipsli fırdöndüyü bedenden ayırıp, hemen yedekde bekleyen kurşunu karşı küpeşteden denize yavaşça bırakmalısınız.

Teknenin enini dolduracak kadar balığı alıp iğneden kurtarıp, tekrar diğer parti balıklarıda aynı şekilde alırsınız.

Sakın ola ana bedeni gevşek bırakmayınız. Zira bırakırsanız balıklar üst üste gelir çırpınır ve iğneleri birbirine dolaştırıverir. Balıkları içeri alırken yada diğer taraftan ayıklanmış iğneleri denize koyverirken bazı iğneler küpeştenize takılabilir. Sakince kurtarınız ve devam ediniz. Kurtarmadan çekmeye devam ederseniz ana beden iğnelerle beraber üst üste gelir, çırpınan balıklarla beraber çapariniz karışıverir. Demek ne olmalı? Çaparinizin bedeni asla gevşememeli.

Teknenizi elbette boşa almalı ve yukarı alma işlemini rüzgarın yada dalganın geldiği yönden yapmalısınız. Aksi takdirde çapari teknenin altına doğru girer ve tekneye takarsınız.

Geniş ve olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Sorularınız varsa sorunuz.

Mutlu kalınız.

Vedat ABAYOĞLU

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt