Birol BABADAĞLI
Birol BABADAĞLI
Giriş Tarihi : 25-07-2019 14:04
Güncelleme : 18-09-2019 00:12

Bir Fly, Bir Balık... Beetle & Kasna

Merhaba Sevgili Olta Haber Okuyucuları,

Fly fishing tutkumun kasna ile başladığını söyleyebilirim. Dere avlarının yeri bende başkadır. Yürümek, akan suyun sesini dinlemek bana her zaman cazip gelmiştir. Tatlı su avcılarının hemen hepsinin severek avladığı ürkek ve kurnaz kasna balığı, fly avcılığımın başlangıcıdır.

Kasna avlayan herkesin bildiği gibi hepçil bir balıktır. Yosunların yanı sıra, kurt, solucan, sucul canlıların larvaları, suya düşen meyveler ve bunların yanı sıra suya düşen arı, sinek, çekirge vb. gibi karasal böcekleri de iştahla yer.  Dişli değildir fakat irileştikçe kurbağa, gümüş ve diğer yavru balıkları da avlar. Yaz ayları ve sonbaharda kasnanın su üzerindeki böcekleri takip ettiğini hepimiz biliyoruz.  Fly disiplininde balığa uygun yem bağlama mantığından yola çıkarsak yaz mevsimine uygun bağlanması ve malzeme temini basit bir fly tarif etmek isterim.

 

Beetle

Malzemeler 

5 - 6 no delikli fly kancası.

Eva levha ( kırtasiyelerde bulunabilir)

Lastik ( siyah ) Yada jig püskülü.

Bağlama ipi

Makas

Hızlı yapıştırıcı.

 

Karın için 2-3mm eninde ince bir şerit, kabuk içinde arka kısmı  “ v “ şeklinde kesilmiş 7-8 mm eninde 2-3 cm boyunda bir parça kesip hazırlıyoruz.

İğne mengeneye sabitlendikten sonra temel sarım yapıyoruz.

Kabuk için kestiğimiz parça  “ v “ nin uç kısmından iğneye sabitliyoruz.

Karın için kestiğimiz ince şeridi iğne palası boyunca uzatarak iple sabitliyoruz. Bir miktar hızlı yapıştırıcı sürdükten sonra gövde şeridini iğne palasına sararak iğne gözüne 2-3 mm kalana kadar ilerliyoruz ve ipimizle sabitliyoruz. Bacaklar için kullanacağımız lastikleri  “ X “ biçimini alacak şekilde bağlama ipimizle gövdeye sabitliyoruz. Sıra sırt kabuğunda sırt kabuğunu iğne gözüne doğru katlayarak gözün 2-3 mm gerisinden bağlama ipi ile sararak sabitleyip bitirme düğümümüzü atıp fly mızı tamamladık.

Artık flyımız kasna yakalamaya hazır.

Beetlefly  yapımında gövde için tavus kuşu kuyruğu, değişik dubbing malzemeleri alternatif olarak kullanılabilir. Sırt kabuğunu değişik renklerdeki eva levhalardan yapıp alternatif olarak kutunuzda bulundurabilirsiniz. İlk zamanlarda sadece siyah bağladığım beetlelerin yanına eklediğim kırmızı, sarı, yeşil rekli olanlarının değişik zamanlarda ve avlaklarda diğer renklere göre bariz şekilde fazla balık yakaladığını gördüm.  Bacak malzemelerinin elastik malzemelerden olması flyın avcılığını kesinlikle arttırmakta.

Kasna yazın genellikle ağaç gölgelerinde, yosunların arasındaki aynalarda ve sazlık diplerinde bulunmayı tercih ediyor. Polorize bir güneş gözlüğü ile sessizce izlediğinizde ağaç gölgesindeki kasnaları görebilirsiniz. Yapacağınız düzgün  bir atışla beetle size gördüğünüz kasnayı getirecektir. Sonbahar geldikçe tüm balıklar gibi kasnada kış için daha fazla yemlenme ihtiyacı hisseder ve akıntıya çıkar. Flyınızı akıntı üzerinde suya düşmüş bir böcek gibi sunarsanız kasnaların akıllarını başlarından alabilirsiniz.

İri kansalar daha nazlıdır ve kuytu köşeleri tercih ederler. Sessizliğe özen göstererek kayalık diplerine yada sazlıkların kuytularına yapacağınız atışlarda yemin suya düşmüş bir böcek gibi “pıt“ diye bir ses çıkartması iri kasnaların dikkatini çekecektir. Flyınız suya düştükten sonra biraz bekleyin zira iri kansalar ufaklara göre daha temkinlidir ve yemi yavaşça kısa kısa çekişlerle hareketlendirin kocaman ağzı ile flyı yutuşunu izlemek çok büyük bir keyif.

Betle fly kasna avında kullanılan en basit yemlerden biridir. Wooly buger, frog ( kurbağa ) flylar, worm, prince nymph, damsel nymph gibi flylarda kasna avında kullanılabilir. Ayrıca kelebek ve güve gibi kanatlı böcek benzeri flyları da kullanabilirsiniz.

Bettle basit yapısı ve kolay temin edilebilir malzemeleri ile fly bağlamanın zor olmadığının bir örnegidir.

Limitler ve kurallar dahilinde avlanan yakala bırak ile sürdürülebilir avcılık yapan tüm avcılara Rastgele.

Saygılarımla.

Birol BABADAĞLI

 

FLY YEM YAPIMI RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ...

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Jacki Vaude 4 hafta önce
hi,
New Local SEO strategies for 2020, updated to the latest 14 January google updates

Buy our 1 month Local SEO plan and get your website ranked in your own city in just few weeks
https://www.ghostdigital.co/product/local-seo-package/

One time payment, no monthly subscription

Start getting more sales!

thanks and regards
Mike - Monkey Digital Co
[email protected]Ivan Browder 4 hafta önce
hi,
New Local SEO strategies for 2020, updated to the latest 14 January google updates

Buy our 1 month Local SEO plan and get your website ranked in your own city in just few weeks
https://www.ghostdigital.co/product/local-seo-package/

One time payment, no monthly subscription

Start getting more sales!

thanks and regards
Mike - Monkey Digital CoEric Jones 1 ay önce
Hi,

You know it’s true…

Your competition just can’t hold a candle to the way you DELIVER real solutions to your customers on your website oltahaber.com.

But it’s a shame when good people who need what you have to offer wind up settling for second best or even worse.

Not only do they deserve better, you deserve to be at the top of their list.

TalkWithCustomer can reliably turn your website oltahaber.com into a serious, lead generating machine.

With TalkWithCustomer installed on your site, visitors can either call you immediately or schedule a call for you in the future.

And the difference to your business can be staggering – up to 100X more leads could be yours, just by giving TalkWithCustomer a FREE 14 Day Test Drive.

There’s absolutely NO risk to you, so CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to sign up for this free test drive now.

Tons more leads? You deserve it.

Sincerely,
Eric
PS: Odds are, you won’t have long to wait before seeing results:
This service makes an immediate difference in getting people on the phone right away before they have a chance to turn around and surf off to a competitor's website. D Traylor, Traylor Law
Why wait any longer?
CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to take the FREE 14-Day Test Drive and start converting up to 100X more leads today!

If you'd like to unsubscribe click here http://liveserveronline.com/talkwithcustomer.aspx?d=oltahaber.com
Von Treacy 2 ay önce

Increase your ranks and SEO metrics with the most valuable links on the planet.
https://www.monkeydigital.io/product/gov-backlinks/

thanks and regards
Mike

Birol BABADAĞLI

Birol BABADAĞLI

DİĞER YAZILARI Bir Fly, Bir Balık... Beetle & Kasna 25-07-2019 14:04
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt