Vedat ABAYOĞLU
Vedat ABAYOĞLU
Giriş Tarihi : 02-09-2019 07:09

Hafif sırtı takımı

 

Hafif sırtı takımı, esnekce 2-3 metre kamışlarla, teknenizin karşılıklı küpeştelerine, kamışların tercihan kamış tutucularla dik açıda takılması ile yapılmalıdır.

İki takım birden indirilmesi elbette şansınızı arttıracaktır. Kamışların uzunca olmasının sebebi, sırtı esnasında salınıverilen maket balıkların, kimi zaman manevra gerektiğinde suda birbirlerine takılmasını azami ölçüde engelleyebilmek içindir.

Bu tür sırtı avı 10-15 metre sularda, ağırlık kullanmadan yapılmalıdır. Maket balıkların dalma oranı 20 cm ve 3-4 metre arasında olabilir.

Palamut ve torik gibi hızlı balıklarda biraz daha fazla hız diğerlerinde rölanti üstü dolaşılabilir.

İllaki makaralarınızın kalama ayarını yapmalısınız.

Açıkca kalamayla dolaşmanızın önemli sebepleri vardır.

Şöyleki;

1) Avcı balık makete atladığında alır ve döner.

2) Bu aşamada geri döndüğünde maketin göbekteki 3'lü iğneside balığa yandan saplanabilir ve balığın kurtulma şansı asgariye iner.

3) Kapalı kalama ile dolaşırsanız, bu kere geri dönemeyen balığın vereceği güç iğne tam oturmamışsa kurtulmasına sebep olabildiği gibi, ince misinanızın kopmasına sebep dahi olabilir.

4) Bilinizki Rapala düğümü ile dolaşırsanız maketiniz tam da istenilen şekilde aksiyon verecektir.

5) Üşenmeyiniz, sahtelerin bazılarında bulunan ikinci ayrılabilen halkayı çıkarıp gömük halkaya Rapala düğümünü uygalayınız.

6) İyi bir FC öncü misina kullanınız (Leader) Kalınlık 0,35 - 0,40 mm olabilir.

7) Tavsiye edilen maketlere gelince; Slim yapıda özelliklede penbe renkte maketler daha çok balık alır. Ben İmacıyım. İma Komomo 9,5F, İma Co 13F, Rapala maxrap Pink Sardine veya turuncu, genelde sinagrit için Rapala marka Fire ve hot tiger sahteler tercihimdir.

Sorularınıza açığım, çekinmeyip sorunuz.

Sevgiler

Vedat Abayoğlu

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt