Tuncay UYANIK
Tuncay UYANIK
Giriş Tarihi : 20-09-2019 15:24
Güncelleme : 20-09-2019 16:19

Fly Fishing 3 ( Sinek Balıkçılığı Yazı Dizisi 3 )

Değerli OltaHaber okuyucuları,

Fly Fishing yazı serisinin ilkinde ( Fly Fishing 1 ) sinek balıkçılığına yumuşak bir giriş yapmıştık. İkinci bölümde ( Fly Fishing 2 ) fly iplerinden bahsettik. Eğer halen ilk iki yazıyı okumadıysanız bu yazıyı okumadan önce ilk iki yazıyı okumanızı önemle tavsiye ederim.

Fly Fishing’e Başlarken ( Sinek Balıkçılığı Yazı Dizisi – 1 )

Fly Fishing - 2 ( Sinek Balıkçılığı Yazı Dizisi – 2 )

Bütün olarak bu yazı dizisi siz değerli okuyuculara hem sürekli bir referans olacak hem de malzeme satın alırken ve kullanırken tekrar tekrar faydalanabileceğiniz bir kurgu içerisinde devam edecektir.

F l y  K a m ı ş ı

Fly kamışları kullanım şekillerine göre ikiye ayrılır. Tek elle kullanılanlar, çift elle kullanılanlar. Tek el ile tutularak kullanılan kamışlar çift elle tutularak kullanılan kamışlara göre daha hafif ve çoğu zaman daha kısa kamışlardır. Çift el ile kullanılan kamışlar nispeten geniş ve büyük sularda daha uzağa daha ağır yemleri atarak büyük balıkların avlarında kullanılır. İki el ile kullanılan kamışlar genel olarak ikiye ayrılır. Spey ve switch kamışlar. Switch kamışlar spey kamışlara nazaran daha hafif daha kısa olmakla beraber tek el ile kullanılan kamışlara göre daha ağır ve daha uzundur. Kullanacağınız ip ve sahte yem ağırlığına göre kamış seçimi yaparsınız. Ben hiç spey kamış kullanmadım, ülkemizde kullanan da görmedim. Ancak kıyıdan büyük deniz avlarında, delta ağızlarında ya da iç sularda 7-8 kilo üstü turna balığı avlarında pek ala da kullanılabilir. Ancak ağır oldukları için kullanımları bir o kadar zahmetli olabilir. Kamış ağır olduğu için makine, ip ve yem seçimi de spey methoduna uygun olarak üretilen malzemelerden tercih edilmek zorundadır.

Gelelim tek el ile kullanabileceğiniz kamışları tanımaya...

Fly fishing yöntemi ile sığ ve çok derin olmayan sularda ya da balığın su üstü yaptığı her türlü suda balık avı yapabilirsiniz. Hal böyle olunca bu kamışlar da aynen ipte olduğu gibi 1 numaradan yukarı doğru sıralanır. Genel kullanımlar söz konusu olduğunda 1 numaradan 15 numaraya kadar değişen ağırlıklarda kamışları dünya piyasasında bulabilirsiniz. 1 numara en hafifi 15 en ağırıdır. İpte olduğu gibi kamışlarda weight/ ağırlık ifadesi ile sınıflandırılır ve “w” harfi ile yazılır. 1w kamış 5 w kamış gibi. Ülkemiz sularında hedef türünüze göre anlatacak olursak. Küçük dereler ve kilodan hafif balıklar için ( örneğin kefal, alabalık, sudak, tatlı su levreği vb.) 3 ya da 4 numara bir kamış işinizi görür. Hedefte kilo üstü balıklar varsa 5 ya da 6 numara kamışları isteğinize göre tercih edebilirsiniz. Kamış tercihi yaparken gün boyu sizi yormayacak kadar hafif ( küçük numara ) kamış tercih etmelisiniz. Ben alabalık, kefal, tatlı su levreği vb. hedefler için çok uzun yıllardır 5 numara 2.70 cm uzunluğunda bir kamış kullanıyorum. Benim hedeflediğim ve yakaladığım tüm balıkları kullanarak kepçeye alabiliyorum. 2.70 cm bir kamış açıklık alanlarda işinizi görecektir. Etrafı ağaçlık, çalılık, kapalı olarak tarif ettiğimiz sularda daha kısa 2.40 cm uzunluğunda vb. kamış tercih edebilirsiniz. Daha büyük balıklar örneğin turna ve sazan gibi balıkları 7 – 8 – 9 – 10 numara kamışlar ile avlayabilirsiniz. Burada büyük balık yakaladığınızda 7 numara ile zor 10 numara ile kolay kullanırsınız balığı. Bunu bilmekte fayda var. 7 sizi daha az yoracak iken10 numara kamış ağırlığı nedeniyle tabiri caiz ise akşama kadar canınıza okuyacaktır. Turna avında ise 7 ve 8 numara kamışlar kullanıyorum. Kullandığım 10 numara kamış bir süre sonra beni hayli yordu. Henüz sazan avı yapmıyorum ancak asgari bir sazan avında da turna avında kullanılan kamışlar kullanılabilir. Unutmayınız fly fishing bir matematik. Hedeflediğiniz türe göre seçim yaparken aynı zamanda kullanacağınız yemin ağırlığına göre de kamış seçimi yapmalısınız. Örnek verecek olursak 5 gr ağırlığındaki sahteyi 10 numara bir kamış ve ip ile azıcık zorlanarak atabilirsiniz ancak aynı ağırlıkta bir yemi 7 numara kamış ve ip ile atmanız oldukça zahmetli olacak ve atışlar sırasında sahtenizin iğnesinin vücudunuzda bir yerlere saplanma ihtimali ile daha fazla karşı karşıya olacaksınız demektir. 7 numara bir kamışa hangi numara ip kullanırsanız kullanın 5 gr gibi ağır bir yemi atmak maceradır. Bunun sebebi hafif takım ile ağır yemi kontrol etmenin zor olmasıdır. Hazırlık atışları sırasında fly ipinizin her dönüşünde sahtenizi kontrol etmekte ve atmakta zorlanıyor, ağırlık sorunu yaşıyorsanız bilin ki o kamış ve takıma göre ağır bir sahte kullanıyorsunuz demektir.

 

Kamışlar ağırlık ve uzunluklarına göre sınıflandırılabildiği gibi ayrıca aksiyonlarına göre de sınıflandırılır. Yavaş slow orta medium ve hızlı fast aksiyon action. Başlangıç seviyesindeki fly fishing meraklılarına yavaş/slow aksiyonlu kamış almalarını tavsiye edebilirim. Yavaş aksiyonlu fly kamışları yapacağınız olası hataları hızlı aksiyonlu kamışlara göre daha fazla tolere ederler. Diğer taraftan hızlı aksiyonlu kamışlar uzun atışlar için planlanarak piyasaya sürülen kamışlardır. Kısa atışları yavaş aksiyonlu kamışlar ile daha iyi yaparsınız.

Diğer taraftan teknolojinin gelişmesiyle beraber çok çeşitli kamışlar bulabilirsiniz. Burada önemli olan bir başka unsurda kamış taşımasıdır. Piyasada parçasız yekpare fly kamışından 5 parçaya kadar parçalı kamışlar bulabilirsiniz. Taşıma kolaylığı açısından mümkün olduğunca parçalı kamış tercih sebebiniz olabilir. Kaliteli bir marka kamışta kamışın parça sayısının aksiyona etkisi yoktur. Çok parça aksiyonu bozar diye bir kural yoktur, rahatlıkla çok parçalı kamış tercih edebilirsiniz. Kafanızın sürekli karıştığını hissediyorum. Hiç endişelenmeyiniz. Bu yazı dizisi sonlandığında kafanızdaki bir çok soru işaretinin cevabını vermiş olacaksınız. Bir sonraki konumuz fly makinelerinde buluşmak üzere.

Ustaya, ava, avlağa ve çevreye saygı… Esen kalınız...

Tuncay UYANIK

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt