Çağrı DALGALI
Çağrı DALGALI
Giriş Tarihi : 09-12-2019 13:54
Güncelleme : 12-12-2019 17:38

Bazı yemler insan kandırır, bazıları balık... 

 

Yavaştan başlayalım... 

Boiliyle av yapan birisi olarak aşağıdaki konu başlıklarını sizlerin dahada net av yapabilmesi ve yanlışlarınızı görebilmeniz için açıklama gereği duyuyorum. 

-Silikon mısır ve türevleri nedir, ne işe yarar? 

-Boncuk, silikon gibi yemler her zaman, her yerde iş yapar mı? 

-Silikondaki koku balığı tetikler mi?

-Boilinin silikon türevi yemlerden farkı nedir? 

-Boili mi etkilidir, silikon yemler mi? 

-Silikon, boncuk gibi yemlerin boiliden üstün tarafı var mıdır? 

-Boncuk ve silikon yemler kancaya mı takılmalı, rig şeklinde mi kullanılmalı? 

Silikon mısır bildiğimiz mısırın su içerisinde rengini tam anlamıyla koruyamamasından ve daha da dikkat çekmesi açısından üretilmiş yemlerdir. 

Değişik çeşitlerde ve ebatlarda karşımıza çıkar. Normal mısır şeklinde, boili taklidi şeklinde vs... 

Bana sorarsanız boncukla silikon mısır arasında birkaç farktan başka bir şey yoktur. Bu işin ticaretini yapan arkadaşlar bana kızabilir ama bunu açıklamam daha doğru olacaktır. Birinci fark boncuk ucuzdur, silikon yemler pahalıdır. İkinci fark silikon yemlerin en büyük avantajı birçoğunun yüzmesidir ve bu fark balığın oldukça dikkatini çekmektedir. 

Peki bu tür yemler her yerde çalışır mı? 

Evet aslında birçok yerde çalışır sebebi de sazan balığının oldukça meraklı bir hayvan olmasıdır. Ama şunu unutmayalım ki trofe dediğimiz balıkların birçoğu hayvansal içerikli yemler yediği için bu tarz yemlerle onları kandırabilmemiz biraz zor olacaktır. (Bu konuda en net sonucu boilide alırsınız. Bunu da boili başlığında anlatacağım.)

Silikon türevi yemleri çalıştırmak için öncelikle iyi bir yemleme şart yemleme içerisinde de mısır kesinlikle olmalıdır. İkinci önemli bir nokta kurşun ve kanca bölgesinde pva, hamur tarzı ürünler kullanmak bu işi çok daha ileriye noktaya getirecektir. Hatta şöyle diyebilirim silikona vurma sebebi daha önce mısır yemiş olması, çevredeki yemler ve kurşundaki hamur, pva vs gibi içeriklerden bölgeye gelmiş olmasından başka bir şey değildir. Tekrar söylüyorum bu balığın silikona vurma sebebi balığın aptallığından değildir. Merakına yenik düşmesi ve daha önce mısır yemesidir. Yoksa bu balık oldukça zeki ve akıllı bir hayvandır. 

Silikon yemler gibi kokması (muz, ananas, çilek vs) bir şey ifade eder mi ? 

Benim tecrübelerime göre hayır. (Dediklerimi 10 kilo üzeri sazanlar için baz almanızı rica ediyorum. Küçük balıklar birçok yeme büyüme hırsıyla vurabilir.) Hatta birçok zaman olumsuz bile sonuç verebilir. Sebebi şu: Balık mısır yemiş, mısırın kokusunu almış, mısırın tadını almış siz oraya mısıra benzeyen muz atıyorsunuz? Siz olsanız tedirgin olmaz mıydınız? Bu hayvanlardaki tedirginlik oranı insanınkinden kat kat üstündür. Balığa balık gibi yaklaşın, insan mantığı gibi değil. Bazı yemler insan kandırır, bazıları balık. 

Silikon türevi yemler kokar fakat çoğunlukla koku yayamaz ve genel olarak sazan bu tip yemleri görerek alır. Bu işi hızlandırmamız için söylediğim gibi alana öncelikle balık yemlerle çağrılmalıdır. 

Kısacası eğer kokuyu veya yağı içerisine sünger gibi emmiyorsa silikon yem veya boncuk kokmasının hiç bir anlamı yoktur. Balık onu % 90 görerek almıştır. Kokusuzda atsanız aynı sonucu alırsınız. 

Ustalarımdan af dileyerek paylaşımı tartışmaya açıyorum. Bunlar benim gözlemlerim ve yaşadıklarımdır. Sizlerinde görüşleri ve yaşadıkları bizler için önemlidir. 

Devam edecek...

Saygılarımla 

Çağrı DALGALI

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt