İlker BOSKUT
İlker BOSKUT
Giriş Tarihi : 06-06-2019 17:18
Güncelleme : 06-06-2019 17:41

At-Çek balık avcılığına başlarken

Spinning yani At-Çek balık avı son zamanlarda tüm balık avcılarının dikkatini çekmekte ve at-çek yöntemi hızla yayılmaktadır. Yemli avdan tamamen farklı, özel kamışı, makinası, çeşit çeşit yüzlerde hatta binlerce kandırıcı (maket balık, silikon, metal kaşıklar, jig) malzemeler gerektiren çok zevkli ve keyif veren bir av yöntemidir.

At-çek av stili ile iç sularda ve denizlerde avlanmak mümkündür. Bu ava olan ilginin yoğunluğu ile talepler artmış, doğru ve yanlış çok yeni başlamış kişilerin dolabı gerekli ve gereksiz malzemeler ile dolup taşmaktadır. Bu hobiye gönül verenlerin balıkçı malzemeleri satan bir mağazaya girdiklerinde gözlerinin ne denli açıldığını ve düşünmeden hemen her şeyi satın almak istediklerini görebilirsiniz. Bu alışveriş çılgınlığı yanlış yönlendirmelerle her balıksız geçen avın sonrasında yapılan yanlışlar ve tekrar tekrar alışveriş...

Tüm bu yapılan hatalardan çıkan ders ile öğreniriz ki aslında gideceğimiz meraya göre 5-7 en fazla 10 kandırıcı sahte ile avımızı çok daha keyifli hale getirebiliriz. Malzeme seçimi ve satın alımı da bilinçli avcılığın önemli bir unsusudur.

At-çek disiplininde temel ihtiyaçlar gideceğiniz mera ve çıkan balık türleriyle şekillenecektir. At Çek avında genel olarak hedeflenen balık türü levrektir. Levrek; kurnaz bir balık olmakla birlikte eğer aç ise hareket eden her şeye saldırma eğilimi vardır. Ancak dönem dönem neredeyse sahte balığı ağzına soksanız geri kusar ve yemediği zamanlar vardır.

Öncelikle levrek avı için kullanılan kandırıcılar genel olarak 5-15 cm arası boy ve maksimum 20 gr gibi ağırlıklarda olurlar. Kullanacağımız kamışların atar değerleri de bu ağırlıklara göre belirlenip ortalama 5-25-7-28-10-30 gr atar gibi değerleri olan kamışlar tercih edilir. Boy olarak yine eğer sudan yüksek bir yerde avlanıyorsanız 2.70-3 m arası eğer zeminde avlanıyor iseniz plaj gibi 2.20-2.70 m arası kamışlar tercih edilebilir.

Makinanız kamış ve sahtelerinizin hafifliğini uyum içinde karşılayacak şekilde uyumlu olmalıdır. Yani belki de saatlerce atıp çekeceğinizden dolayı, sizi yormaması için hafif güçlü bir makine olmalı. Boyutları ise 2000-4000 arası kafa boyutları olan makinalar tercih edilmelidir. Bu malzemeleri pahalı ucuz şeklinde ayırmaktan ziyade denizin o tuzlu suyunun göz önüne alınarak malzeme seçiminde bulunmak daha doğru olacaktır. Deniz suyu aklınıza gelen her materyali zamanla aşındıracak ve sıkıntılı çalışmasına neden olacaktır. O sebeple alacağınız malzemelerin tuzlu suya dayanıklılığını araştırmanız bütçenize uygun ama doğru malzemeyi almanız yerinde olacaktır.

At Çek avcılığına başlamayı düşünüyor iseniz mutlaka ama mutlaka iyice araştırma yapıp, bu avı yapan kişilerden bilgi alıp, sosyal medyadan takip edip, özellikle av videolarını izleyerek karar vermeniz sağlıklı seçim yapmanıza ve paranızı boşa harcamamanıza yardım edecektir.

Şimdi gelelim mera konusuna;
Araştırdınız, izlediniz, sordunuz, bilginiz arttı ve temel at-çek ekipmanlarınızı aldınız.

Her zaman yemli av için gittiğiniz bir meraya gittiniz, attınız çektiniz, balık alamadınız. Sahte balığınızı değiştirdiniz, attınız çektiniz yine yok. Üstüne üstlük bir kaç sahte balığınızı taktırıp kopardınız. Ve mutsuzca evinize gittiniz. Kutusuna özenle koyduğunuz o sahteler şimdi o kutuda ya eksik yada gelişi güzel atılmış duruyor..

Peki sorun neydi? Balık var mıydı da vurmadı yoksa balık mı yoktu? Kafanızda onlarca soru ile tekrar bir mağazanın yolunu tuttunuz. Gittiğiniz mağazadaki bilir kişiler dedi ki şuraya mı gittiniz? Yahu orada o değil bu sahte balık çalışıyor. 1-2 çeşitte ondan aldınız. İşinizden gücünüzden artakalan bir zamanınızda yine ava gittiniz ve yine aynı senaryo. Hüsran ile eve döndünüz.

Öncelikle hepimizde birer akıllı telefon var ve bu telefonlarda haritalar var. Gitme imkanınız var ise ilk önce liman ve barınakları bulun haritalarda işaretleyin not alın. Zaman buldukça bu limanlara doğru zamanlarda (sabah, öğlen, akşam, gece) gidin. Araştırın, oradaki yerel balıkçılara veya rast geldiğiniz diğer avcılara ne çıkar ne yakalanır diye sorun. Araştırmacı ve meraklı olduğunuzda öğrenmenin yolunu açarsınız. Denizi analiz edin, kıyıdaki yemlik balığa bakın. Gerekirse sabah şafak atarken avlanmayın, keşif yapın liman içinde ve dışındaki su üzerindeki hareketlenmeleri sessizce izleyin. Yavru balıkların kaçışmalarını nerede saklandıklarını gözlemleyin.

Ve artık gittiğiniz yerdeki avcı balığın nasıl ne ile beslendiğini öğrendiniz. Şimdi ona göre sahte yemler alıp nerede hangi saatte atacağınızı anlamış oldunuz.

Mağazaya tekrar gittiniz ve bilinçli şekilde 7-10 cm arası maksimum 1 metre dalan kefali andıran renkte sahte balık istiyorum! Ne güzel değil mi kendinizden emin olmak. Artık bilinçli bir balıkçı olma yolunda mesafe kat etmeye başladınız.
Aldınız sahtenizi mağazadan ve gittiniz avlandınız. Sabah ezan saatinde ilk balığınızı aldınız. Ve mutlu bir şekilde o gururla evinize gittiniz. İşte mera bulmak aslında bu kadar kolay bir şeydir. Elinizdeki imkanlar doğrultusunda 10 kere kulaktan dolma bilgi ile bir yere gideceğinize belki de ikinci gidişinizde balık alabileceğiniz merayı bulmak keşfetmek daha keyifli, daha mutluluk verici ve heyecan dolu olacaktır.

At-Çek avına yeni başlayacak veya başlamayı düşünenlerin yararlanması adına yazdığım bu makale umarım at-çek avına yeni başlayan hevesli hobidaşlarımızın gereksiz masraf ve hayal kırıklıkları yaşamasına bir parça dahi olsa engel olur.

Atladığım veya unuttuğum noktalar olabilir. İğneniz keskin şansınız bol olsun. Vicdanınız ile avlanmanız dileğiyle.

Saygı ve Sevgilerimle.

İlker BOSKUT

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Misina ağlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt