Talat GÜRCAN
Talat GÜRCAN
Giriş Tarihi : 14-06-2019 10:54
Güncelleme : 25-06-2019 06:31

Kasna : Tatlı Suların Gizli Kahramanı

Tatlı sularımızda çoğu baraj ve göllerde bulunan ancak kıymetini pek bilmediğimiz tatlı su kefalinin son zamanlarda adını sıkça duymaya başladık.

Tatlı su kefali sosyal medyadaki paylaşımlarla hak ettiği değeri bulmaya çalışıyor. Özellikle denizin olmadığı, balık popülaritesi az olan bölgelerde spin avı yaparak yakalamak ayrı bir güzel. Bu sene Türkiye‘de ilk defa Eskişehir’de spin ile Tatlı su kefali-kasna yakalama yarışmasını Esbalder Spines işbirliği ile yaparak kasna sevgisi farklı bir boyuta taşıdık.

Nasıl avlandığımız konusuna gelince klasik mantarlı olta kullanarak solucan tavuk ciğeri ve çekirge en sevdiği yemler arasında. Spin avı ile de bu balığı avlamak mümkün. Kullanılacak ekipmanların başında 1000’lik veya 2000’lik makine tercih edilmeli. Kamış atarı en çok 5-15 gr aralığında olmalı. Misina olarak normal bir misina kullanmak isterseniz 0.16 ile 0.18 fluorocarbon misina tercih edilmeli. İp örgü misinalar  içinse  0.06 - 0.08 - 0.10 misinalar uygun olacaktır. İp misinalar kullanmak isterseniz makine kamış uyumu mutlaka önemli. Çünkü kuş gözü veya dolaşmalar çok olacaktır. İp misinalarınıza lider kullanmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Balık yakalandığında veya atış yaparken sahtenin ipe dolaşmasını engellersiniz. Çeşitli markaların bu tür balıklar için sahteleri mevcut.

Akarsularda suyun döndüğü yerlerde ağaç gölgelerinin altında, az akıntılı olan yerlerde avlanılabilir. Fazla ses çıkarmadan günün her saatinde kasna avı yapılabilir. Ancak şahsi tecrübelerime göre, en etkili olduğu zaman dilimi akşam saatleridir. Oldukça iri kasnalar denk gelmektedir. Kasna balığı, ekonomik değeri olmayan bir balık türüdür. Kasna, lezzet bakımından suyun durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Alıkoyma limiti 20 cm’dir. Yasak dönemlerde sadece akarsularda avlanması serbesttir. Baraj göl ve orman içi sularda bölgenin yasak zamanına uyulması gerekmektedir. Bizler genel olarak av boyunca yakaladığımız tüm balıkları suya iade ediyoruz. Sularımızda azalan popülasyonunun önüne geçerek gelecek nesiller için bir umut bırakmalıyız ve Balık Bitmesin düşüncesi ile ekip olarak hangi tür olursa olsun salımını yapıyoruz.

Kasna konusunda değinmişken, yaptığımız avın raporunu ve bu ava ait fotoğraflar paylaşmak isterim.

 

19.05.2019 Tarihli kasna av raporumdur...

Sabah 10:00 sularında av yapacağım yere vardım. Yağmurdan bulanık olan suda baby crank ile ava başladım. Üçüncü atışta ilk kasnamı kandırdım. Sahteyi değiştireyim diye kendi kendime plan yaparken suda süzülen kasnaya bir atış yaptım takip oldu almadı. Suda süzülmesini izlerken bir atış daha yaptım kıyıya doğru uzanmış dala sahteyi astım. Asılma ve sallama sonrası da gelmedi. İp koptu sahte, suya düştü. Sahtem akıntıda ilerlerken suyun içinde peşinden koştum ama hızlı akıntıya denk gelip gitti. Kurtaramadım.

Avıma pembe sahtem ile devam ettim. 7 tane kasna kandırdım. Dernekteki yarışma ile ilgili toplantı için avlaktan ayrıldım.

Dernekte Ersoy Aktay abi ile buluşup toplantı sonrası avlağa geri döndük. 42 cm ve 40 cm balıklar kıyıladık. Toplanma saatine yakın son baby crank sahtemi takıp suyun içinde bir atış yaptım.İri bir kasna yapıştı. Mücadele had safadaydı. Kafasını yukarda tutmaya çalışıyorken sert bir kafa darbesi ile kasnaya göre sıkı olan kalamayı açtırıp yanıma 1-2 metre kala dipteki ağaca kendini doladı. Bir-iki sefer asılmama rağmen gelmeyince Ersoy abiye dönüp "1 günde 2 baby crank bana ağır gelir abi" deyip yanımıza almadığımız kasık çizmelerini yad edip suya girdim. Suyun dibinde cam kırığı olabilir düşüncesiyle de çizmeyi giyip kendimi suya bıraktım .Önce balığı sonra sahteyi kurtardım. Biz balıkçıların avları hep macera dolu oluyor o suya girmeden rahat edemiyoruz ama seviyoruz.

Tüm dostlara rastgele…

Kulladığım ekipmanlar:

Kamış     :   Fujin 0,5 8 gr.

Makine  :   Daiwa fuego 2000LT

Misina  :   Daiwa j braid 0.06

Sahteler  : Daiwa baby crank ,strike pro usami lurefans

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Amatör Balıkçılık Spor mu yoksa Hobi midir?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Hanımdan nasıl izin alınır :)
E-Bülten Kayıt